Jesteśmy bardzo dumni z naszej uczennicy Ariny Makhatylo z klasy 4c, która w środę 27 listopada odebrała nagrodę Prezesa Rady Ministrów za bardzo dobre wyniki w nauce. Arina uzyskała wysoką średnią 5,16
Serdecznie gratulujemy!
Jesteśmy bardzo dumni z naszej uczennicy Ariny Makhatylo z klasy 4c, która w środę 27 listopada odebrała nagrodę Prezesa Rady Ministrów za bardzo dobre wyniki w nauce. Arina uzyskała wysoką średnią 5,16
Serdecznie gratulujemy!
W dniach 24-30 listopada w ramach programu Erasmus+ odbył się wyjazd naukowy do szkoły partnerskiej w Coin, w Hiszpanii. Wyjechało dziesięciu uczniów, którzy wykazali się wysokim zaangażowaniem w działania projektu. Opiekę sprawowały nauczycielki: p. Tetiana Chytrun - koordynator projektu, p. dyrektor Aneta Zakrzewska oraz p. Monika Baranowska, które obserwowały pracę w szkole hiszpańskiej. Uczestnicy wyjazdu zostali oprowadzeni po tamtejszej szkole oraz brali udział w lekcjach języka angielskiego, grach i zajęciach sportowych oraz różnych aktywnościach, m. in przygotowując wspólnie typowe dania kuchni hiszpańskiej. Ciekawym doświadczeniem było zobaczyć przykłady współpracy i integracji uczniów 28 narodowości.
W programie wyjazdu znalazło się także Zwiedzanie miasta Benalmádena, Malagi oraz Parku Narodowego Caminito del Rey.
Na ogromną wdzięczność zasłużyły rodziny przyjmujące naszych uczniów, które ugościły ich z otwartym sercem, zapewniając im ciepłą, domową atmosferę oraz dodatkowo rozmaite atrakcje w tym wycieczki do Mijas i Marbelli.
Wyjazd dał uczestnikom szansę nawiązania nowych znajomości, udoskonalenia umiejętności językowych poprzez codzienny kontakt z językiem obcym i oczywiście dostarczył wielu cudownych wrażeń.
44 uczniów z różnych klas wybrało się w dniach 9-10 grudnia 2024 r na dwudniową wycieczkę do Niemiec zorganizowaną przez p. Emilię Jurek, nauczycielkę języka niemieckiego. Uczniowie pod opieką nauczycieli: p. Emilii Jurek, p. Katarzyny Osiak - Sarzyńskiej , p. Karoliny Smółki i p. Ilony Łukasik zwiedzili miasto Cottbus leżące w kraju związkowym Branderburgii, stolicę Dolnych Łużyc. Głównym celem wycieczki była wizyta na jarmarku bożonarodzeniowym, na którym każdy mógł poczuć magię zbliżających się Świąt oglądając pięknie przystrojone stoiska, dekoracje, lokalne ozdoby, przysmaki oraz słuchając świątecznych piosenek.
Nie mogło zabraknąć degustacji niemieckich specjałów takich jak Bratwurst czy popularnego w tym kraju kebaba. Na jarmarku można było spotkać Mikołaja rozdającego prezenty i chętnie pozującego do pamiątkowych zdjęć. 🎅 Kolejną atrakcją czekającą na uczniów była wizyta w Manufakturze Czekolady Confiserie Felicitas, w której to można było podziwiać czekoladowe dzieła sztuki oraz zakupić wybrane produkty. Na pamiątkę wizyty w Manufakturze każdy z uczestników otrzymał pudełeczko pralin do degustacji. 🍫🍫🍫
W drugim dniu wycieczki grupa odwiedziła Park Księcia Pücklera w Branitz uważany za światowej rangi dzieło sztuki ogrodowej. Przewodnik opowiedział uczniom historię powstania angielskiego parku, życiorys księcia Pücklera oraz przedstawił i omówił zabytki znajdujące się w parku, m.in. piramidy i Pałac Branitz. Po spacerze po parku uczniowie wybrali się na starówkę miasta Cottbus i dzięki oprowadzeniu i opowieściom przewodnika poznali najważniejsze obiekty tego miasta.
Podczas pobytu w Niemczech każdy z uczniów mógł spróbować swoich sił w użyciu języka niemieckiego w praktyce. Grupa świetnie sobie z tym radziła i słychać było również wykorzystanie znajomości języka angielskiego.
Podsumowując, wyjazd do Cottbus był nie tylko okazją do poznania niemieckiej tradycji bożonarodzeniowej, ale także do zgłębienia historii regionu oraz obcowania z pięknem przyrody i architektury. Uczniowie wrócili z wycieczki pełni niezapomnianych wrażeń, wzbogaceni o nowe doświadczenia i wiedzę o kulturze naszych sąsiadów. Był to dla wszystkich bardzo przyjemnie spędzony czas, za który dziękujemy i życzymy wszystkim Frohe Weihnachten!
28 listopada 2024 na obiektach sportowych Akademii Sztuki Wojennej w Rembertowej, odbył się Turniej piłki siatkowej o Puchar Rektora Komendanta ASzWoj.
W Turnieju wystąpiło 10 reprezentacji liceów min. z Warszawy, Sulejówka, Łodzi, Wyszkowa, Ostrołęki.
Naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły:
Filip Malik - kapitan
Alan Sucharski
Tymotii Sokyrsyi
Natalia Kaniewska
Anastaziia Vasyliv
Norbert Wasiak
Aleksander Krauze
Bartosz Nachtman
Mikołaj Grunt
Jakub Dąbrowski - kapitan
Kacper Kępiński
Adam Kałuski
Karina Hudyma
Oliwia Żołądek
Małgorzata Zadykowicz
Julia Warecha
Mariia Khrystinska
Artem Mashlevskii
Anastasiia Samoilova
Każda z drużyn przegrała swoje pierwsze mecze a pozostałe cztery wygrała. Niestety niesprzyjający nam regulamin wykluczył jedną z naszych dużyn z gier finałowych w efekcie po wspaniałej grze zajęliśmy 5 i 3 miejsce. Zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale, puchar dla szkoły i zaproszenie za rok.
Gratulujemy, dla nas jesteście najlepsi!!!
12 i 19 listopada klasy 2E i 3D uczestniczyły w wyjątkowch spotkaniach z Powstańcem Warszawskim, Bogdanem Bartnikowskim, które miały miejsce w siedzibie Związku Powstańców Warszawskich. Podczas rozmowy uczniowie mieli okazję wysłuchać wzruszających wspomnień bohatera, który opowiedział o swojej walce o wolność i codziennym życiu w czasie wojny. W geście pamięci i szacunku klasy złożyły znicze pod jednym z pomników upamiętniających Powstanie Warszawskie, oddając hołd wszystkim poległym i walczącym o niepodległość Polski. Spotkania były wyjątkowymi lekcjami historii, które na długo pozostaną w pamięci uczniów.
Karolina Smółka
W dniu 20.11.2024 zostały rozdane nagrody dla laureatów wszystkich konkursów Dnia języków obcych.
Bezkonkurencyjna okazała się klasa 2C reprezentująca Stany Zjednoczone Ameryki pod kierunkiem Wychowawcy, Pana Macieja Sieczkowskiego. Klasa otrzymała złoty medal, dyplom oraz nagrodę finansową. Drugie miejsce zajęła klasa 3E - Japonia, a trzecie klasa 3D - Włochy. Wyróżnione zostały klasy 1B - Grecja, 3B - Belgia oraz 2F - Hiszpania. Klasy otrzymały również Karty Jokera uprawniające do wyboru koła ratunkowego w czasie lekcji w postaci: 5 minut z podręcznikiem, 2 minuty z podręcznikiem, dodatkowego nieprzygotowania dla każdego ucznia lub wybrania zadań na kartkówkę. Dodatkową nagrodą stanowił Voucher na wyjazd do Ambasady Niemiec w Warszawie w roku szkolnym 2024/2025.
14 listopada odbył się w naszej szkole Dzień Języków Obcych zorganizowany przez nauczycieli języków obcych: p. Ilonę Łukasik, p. Emilię Jurek, p. Karolinę Smółkę i p. Elżbietę Dawidziuk.
Każda z klas 1-3 miała przygotować stoisko w klimacie wylosowanego kraju. Efekty przerosły wszelkie oczekiwaniaUczniowie zaprezentowali wiele pięknych eksponatów i niespodzianek w postaci kulinariów, plakatów z informacjami, quizów interaktywnych, zagadek, akcesoriów i pamiątek kojarzących się z danym krajem. Pojawiły się również przebrania, występy artystyczne i charakterystyczne tańce.
Dzień Języków miał formę konkursu i każda z klas została oceniana przez Jury za przygotowanie prezentacji swojego kraju i wszelkich atrakcji z nim związanych. Dodatkowe punkty Uczniowie mogli uzyskać za odpowiedź na wylosowane przez siebie 2 pytania dotyczące różnych informacji o krajach, potrawach i tradycjach. Wszyscy stanęli na wysokości zadania, za co bardzo dziękujemy i gratulujemy uczniom takiej postawy, pomysłowości, kreatywności, współpracy i zaangażowania się w działania szkolne
Za współtworzenie tego dnia dziękujemy całej społeczności szkolnej, uczniom prowadzącym wydarzenie, rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły a szczególnie paniom Dyrektor i Wicedyrektor za wsparcie i aktywne uczestnictwo w imprezie.
Był to dla wszystkich dzień pełen wrażeń, edukacji połączonej z dobrą zabawą, a także integracji społeczności szkolnej
Podróż przez różne kraje, w którą nas zabraliście sprawiła nam ogromną frajdę
W najbliższym tygodniu ogłoszone zostaną wyniki konkursu
W dniu 14.11.2024 odbyły się w SP nr 76 w Falenicy, Mistrzostwa Dzielnicy w badmintona. Po zaciętych meczach, reprezentacja Dziewcząt wywalczyła 2 miejsce w Dzielnicy Wawer a Chłopcy zdobyli Mistrzostwo Dzielnicy uzyskując awans do finałów Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w badmintona.
Rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę uczciliśmy już w piątek 8 listopada uroczystym apelem przygotowanym przez p. Agatę Gładykowską. Obejrzeliśmy krótką prezentację historyczną a następnie uczniowie przestawili wybrane wiersze i fragmenty prozy z epoki. Słowo do młodzieży wygłosiła też pani wicedyrektor Anna Majewska.
Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!
Łańcuch twych kajdan stał się tym łańcuchem,na którym z lochu, co był twą stolicą lat sto,swym własny dźwignąłeś się duchem.
Dzisiaj wychodzisz po wieku z podziemia,z ludów jedyny ty lud czystych dłoni.
Co swych zaborców zdumieniem oniemia, iż, tym zwycięża jeno, że się broni.
Leopold Staff
W Dzień Wszystkich Świętych odwiedzając groby naszych bliskich pamiętamy również o naszym patronie, Julianie Tuwimie. Na Wojskowych Powązkach, na Jego grobie płonie wiele zniczy. Pamięć o naszym wielkim poecie i pisarzu jest wciąż żywa!
Kto on zacz - nie wiem, lecz wszędzie Go czuję...
Błąkamy się po gwiazdach, po wichrach, po ziemi,
Każdy z nas przeciwnika wiecznie prześladuje
I ciągleśmy związani myślami tajnemi.
Nie wiem, czyli w Nim znajdę druha czy też wroga,
Czy do stóp Mu się rzucę, czy też Go ukorzę,
Czy na Jego spotkanie ogarnie mną trwoga,
Czy On mnie się przestraszy, gdy Mu drzwi otworzę.
Szukamy siebie wzajem... I każdy się troska,
Każdy się boi wiecznie strasznego spotkania...
Więc błądzimy, wędrowce... Miasto, lasy, wioska
Na naszej drodze... Wszędzie te same pytania.
"Przechodził tu?" - Tak, przeszedł, lecz miał twarz zakrytą.
"A tu był?" - Kto? - "Ten Tajny"... Idź dalej... nie wiemy...
"A może tutaj?" - Skrył się pod cmentarną płytą...
Biegnę!!! Odwalam płytę!... ...Grób pusty... grób niemy...
I tak lata już chodzę, i szukam bez celu...
A wiem, że i On, Straszny, szuka mnie... zlękniony...
Że i On, przeczuwany, pytał o mnie wielu
I przebiegł nadaremno wszystkie świata strony...
Ale dziś, jak szpieg nędzny, wyśledziłem skrycie,
Że będzie tu przechodził... Więc się przyczaiłem,
Czekam... Albo mu oddam wszystko, całe życie,
Albo Go przeklnę za to, że życie strwoniłem...
Wypadnę nań znienacka! Z twarzy Mu zasłonę
Zedrę! Zobaczę, kto On - i On mnie zobaczy!
Staniemy twarz przy twarzy... Oczy spłomienione
Rzucimy sobie wzajem - w szczęściu lub rozpaczy!
Czyham!!! Będzie przechodził... już słyszę krok cichy...
Iść z Nim razem? Nie!!! Ktoś z nas zdobędzie dziś władzę:
Albo za Nim podążę, jak niewolnik lichy,
Albo, jak mocarz władny - sam Go poprowadzę!
1 XI 1914
fot. Agata Loranc
W czwartek, 31 października 2024 roku w naszej szkole było kolorowo, głównie pomarańczowo i wesoło. Pomysłowość młodzieży i nauczycieli, jak zwykle była ogromna. Sale zamieniły się w mroczne siedliska duchów a upiorne postacie przechadzały się po korytarzach szkolnych. Komisja oceniała stroje, wypieki i dekoracje a na głosowanie publiczności, czyli plebiscyt internetowy, zapraszamy po świątecznym weekendzie.
"Sądzi się, że właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w owy dzień w dziwaczne stroje i zakładania masek. Symbolem święta Halloween były noszone przez duchów czarne stroje oraz duże rzepy, ponacinane na podobieństwo demonów.
Po 835 roku pod wpływem chrześcijaństwa zwyczaj zaczął zanikać, gdy uroczystość Wszystkich Świętych została przeniesiona z maja na 1 listopada. W 998 roku zaś św. Odylon, francuski benedyktyn i przełożony opactwa w Cluny, ustanowił 2 listopada Dniem Zadusznym. W XIV wieku wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych zostało wprowadzone do liturgii rzymskiej i upowszechnione w całym Kościele i trwa do dziś".
Wtorkowa gala finałowa zakończyła tegoroczną Tuwimiadę. Przybywający goście mogli podziwiać galerię wyróżnionych prac konkursowych i pokaz zdjęć z przesłuchań.
Główna uroczystość, po przywitaniu uczestników, rozpoczęła się krótką prezentacją sylwetki Juliana Tuwima (z okazji przypadającej w tym roku 130 rocznicy urodzin poety) a po niej nastąpiło podsumowanie Tuwimiady.
Ogromna liczba zgłoszeń zaowocowała proporcjonalnie wielką liczbą nagród i wyróżnień, więc pani dyrektor Aneta Zakrzewska miała dużo pracy przy wręczaniu
Gratulacje, dyplomy, nagrody, pamiątkowe zdjęcia zajęły większą część imprezy. Drugim ważnym punktem był występ laureatów. Zdobywcy pierwszych miejsc ze wszystkich kategorii wiekowych ponownie zaprezentowali się fantastycznie, budząc ogromny aplauz widowni
Równie ciepło został przyjęty następujący potem słodki poczęstunek
Na zakończenie goście odwiedzili znajdujący się na terenie szkoły głaz upamiętniający pobyt Tuwima w Aninie, gdzie złożone zostały kwiaty i zapalone znicze.
Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy ponownie w przyszłym roku
Pani Katarzyna Osiak - Sarzyńska otrzymała medal KEN- Medal Komisji Edukacji Narodowej – polskie odznaczenie resortowe nadawane za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Medal został nadany 01.10. 2024 przez Ministerę Edukacji Barbarę Nowacką, wręczony 17.10.2024 przez Mazowiecką Kurator Oświaty Wiolettę Krzyżanowską.
Dziś z okazji Dnia Edukacji Narodowej wręczone zostały nagrody Burmistrza Dzielnicy Wawer za szczególne osiągnięcia w pracy na rzecz rozwoju oświaty w Dzielnicy Wawer.
Z dumą informujemy, że pośród nagrodzonych znalazła się nauczycielka naszego liceum, pani Anna Królak. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Realizując założenia naszego projektu, uczniowie i nauczyciele naszego XXVI LO im. Juliana Tuwima dołączyli się do społeczności szkolnej z Europy, współpracując za pomocą mediów elektronicznych z uczniami z Włoch, Niemiec i Rumunii. Zrealizowaliśmy projekt ,,Call for Peace and Tolerance’’. Tematyka projektu została dostosowana do możliwości i zainteresowań uczniów i szkoły oraz aktualnych wydarzeń na świecie.
Po odbytym szkoleniu nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami – współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. Realizacja naszego projektu w programie eTwinning poszerzyła zakres pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom, zmotywowała do nauki i otwarcia na Europę.
W realizację projektu byli zaangażowani uczniowie z całej szkoły. Prace uczniów zostały umieszczone na korytarzu szkolnym i odbyło się głosowanie na najlepszy plakat poświęcony tej tematyce. W głosowaniu uczniów zwyciężył Plakat nr 7 a w głosowaniu nauczycieli plakat nr 3. Wyróżnione prace uczniów zostały zamieszczony na platformie eTwinning.
Działania projektowe opierały się na wspólnie opracowanym planie, nastawione były na ścisłą współpracę i tworzenie rezultatów będących efektem pracy wszystkich partnerów. Dzięki takiemu podejściu projekt rozwinął niezwykle istotne kompetencje społeczne, nauczył efektywnej komunikacji, otwartości na różnorodność i kreatywności podczas szukania nowych rozwiązań.
8 października 2024 roku - kolejne, ciepłe, jesienne popołudnie, w którym powoli zbierają się uczestnicy 60 edycji Rajdu Wawerskiego. Nie jest to zwyczajny rajd, lecz podróż w głębi historii, do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce dokładne 85 lat temu, w mrocznych czasach II Wojny Światowej.
Wawer, Dzielnica Warszawy, była świadkiem jednej z pierwszych masowych egzekucji na terenie okupowanej Polski, 27 grudnia 1939 roku. Niemieccy okupanci, zastosowali bezlitosną zasadę odpowiedzialności zbiorowej i rozkazali rozstrzelanie 107 niewinnych cywilów. W jednej chwili ofiary Wawra stały się ofiarami bestialskiej zbrodni, która wstrząsnęła całą społecznością lokalną.
Organizowany od wielu lat Rajd Wawerski, to nie tylko symboliczne upamiętnienie ofiar, ale także misja edukacyjna, która w szczególności przypomina nam, czym była zbrodnia wawerska i jak głęboko odcisnęła się w historii tej części Warszawy.
Na początku rajdu, zgodnie z tradycją, uczestników przywitała dyrektor Aneta Zakrzewska, a na czele grupy stanęli uczniowie XXVI Liceum Ogólnokształcącego z Alpejskiej. Młodzież, razem z wolontariuszami, po krótkiej odprawie ruszyła w trasę. Trasa, na pierwszy rzut oka, wydaje się zwyczajna – prowadzi przez ulice, parki, a także miejsca zwykłego życia Wawra, ale w każdym z wyznaczonych punktów czeka na uczestników inne zadanie. Zadania ukryte w miejscach związanych ze zbrodnią wawerską, zmuszają uczestników do refleksji nad tym, co wydarzyło się 85 lat temu: kim były ofiary zbrodni? jakie były motywy okupanta? dlaczego doszło do tej zbrodni ?
Rajd nie kończy się zwyczajnie. Ostatni etap ma miejsce na cmentarzu Ofiar Zbrodni II Wojny Światowej. To tu, milczące groby, mówią najwyraźniej o kruchości ludzkiego życia i niesprawiedliwości każdej wojny.
Tegoroczny rajd, jak i wszystkie poprzednie angażuje wiele osób i instytucji. Organizatorzy dziękują za udział wszystkim uczestnikom rajdu i delegacjom:
oraz przedstawicielowi Urzędu Dzielnicy - Łukaszowi Jeziorskiemu z-cy burmistrza Dzielnicy Wawer.
60 edycja Rajdu Wawerskiego odchodzi do historii ale pamięć o zbrodni wawerskiej, będzie trwała w nas dalej.
W tym roku szkolnym 2024/2025 ramach profilaktyki szkolnej realizowany będzie nowy program RESQL, który będzie monitorował i zwalczał przemoc w szkole.
Jest to nowoczesna aplikacja i innowacyjny system wspierający szkoły w rozwiązywaniu problemów przemocy rówieśniczej – RESQL. Program ten skierowany jest do uczniów .
Projekt opiera się na aplikacji umożliwiającej anonimowe zgłoszenia incydentów przemocy przez ucznia i odrębnym stacjonarnym panelu dla nauczyciela/specjalisty odpowiadającego za przyjmowanie i analizę zgłoszeń uczniów tzw. Interwenta.
Aplikacja wyposażona jest w tzw. „zestawy interwencji”, (zestawy lekcji na takie tematy jak m.in.: przemoc relacyjna, cyberprzemoc, reagowania na przemoc i rola świadków, konflikty i ich rozwiązywanie, myślenie społeczno-moralne) czyli materiały mające na celu ułatwienie reagowania i podejmowania decyzji lub działań po zgłoszeniu incydentu związanego z przemocą.
RESQL pozwala zebrać i skategoryzować problemy oraz pracować nad rozwiązaniami, a uczniom pozwala przekroczyć barierę, która dla niektórych była nie do pokonania, np. powiedzenie czegoś nauczycielowi w rozmowie bezpośredniej.
W piątek 04.10.2024 r w Hali Sportowej przy Szkole Podstawowej Nr 76, ul. Poezji 5 w Falenicy odbyły się Mistrzostwa Dzielnicy Wawer w piłkę ręczną dziewcząt i chłopców rozgrywane w ramach 58 Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Nasza młodzież po zaciętych meczach wywalczyła drugie miejsce w Dzielnicy Wawer zarówno w kategorii dziewcząt, jak i chłopców. Dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły i sportową postawę.
Powered by aSc EduPage