8 października 2024 roku - kolejne, ciepłe, jesienne popołudnie, w którym powoli zbierają się uczestnicy 60 edycji Rajdu Wawerskiego. Nie jest to zwyczajny rajd, lecz podróż w głębi historii, do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce dokładne 85 lat temu, w mrocznych czasach II Wojny Światowej.
Wawer, Dzielnica Warszawy, była świadkiem jednej z pierwszych masowych egzekucji na terenie okupowanej Polski, 27 grudnia 1939 roku. Niemieccy okupanci, zastosowali bezlitosną zasadę odpowiedzialności zbiorowej i rozkazali rozstrzelanie 107 niewinnych cywilów. W jednej chwili ofiary Wawra stały się ofiarami bestialskiej zbrodni, która wstrząsnęła całą społecznością lokalną.
Organizowany od wielu lat Rajd Wawerski, to nie tylko symboliczne upamiętnienie ofiar, ale także misja edukacyjna, która w szczególności przypomina nam, czym była zbrodnia wawerska i jak głęboko odcisnęła się w historii tej części Warszawy.
Na początku rajdu, zgodnie z tradycją, uczestników przywitała dyrektor Aneta Zakrzewska, a na czele grupy stanęli uczniowie XXVI Liceum Ogólnokształcącego z Alpejskiej. Młodzież, razem z wolontariuszami, po krótkiej odprawie ruszyła w trasę. Trasa, na pierwszy rzut oka, wydaje się zwyczajna – prowadzi przez ulice, parki, a także miejsca zwykłego życia Wawra, ale w każdym z wyznaczonych punktów czeka na uczestników inne zadanie. Zadania ukryte w miejscach związanych ze zbrodnią wawerską, zmuszają uczestników do refleksji nad tym, co wydarzyło się 85 lat temu: kim były ofiary zbrodni? jakie były motywy okupanta? dlaczego doszło do tej zbrodni ?
Rajd nie kończy się zwyczajnie. Ostatni etap ma miejsce na cmentarzu Ofiar Zbrodni II Wojny Światowej. To tu, milczące groby, mówią najwyraźniej o kruchości ludzkiego życia i niesprawiedliwości każdej wojny.
Tegoroczny rajd, jak i wszystkie poprzednie angażuje wiele osób i instytucji. Organizatorzy dziękują za udział wszystkim uczestnikom rajdu i delegacjom:
- Szkoły Podstawowej 76
- Szkoły Podstawowej 124
- Szkoły Podstawowej 140
- Szkoły Podstawowej 204
- Szkoły Podstawowej 218
- Harcerzom z Drużyny Błękitni
- XXV Liceum Ogólnokształcącemu
oraz przedstawicielowi Urzędu Dzielnicy - Łukaszowi Jeziorskiemu z-cy burmistrza Dzielnicy Wawer.
60 edycja Rajdu Wawerskiego odchodzi do historii ale pamięć o zbrodni wawerskiej, będzie trwała w nas dalej.