Tekstowa podstrona
PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA
w XXVI Liceum Ogólnokształcącym
im. Juliana Tuwima w Warszawie
zatwierdzone Uchwałą Rady Pedagogicznej z dnia 13 listopada 2019 roku
PROCEDURA WEJŚCIA OSOBY POSTRONNEJ DO BUDYNKU SZKOŁY:
- Obca osoba, wchodzi do budynku szkoły wejściem głównym, przez portiernię.
- Po wejściu ma obowiązek wpisać się do Rejestru wejść i wyjść podając:
- datę wejścia,
- imię i nazwisko,
- godzinę przyjścia,
- cel wizyty,
- godzinę wyjścia wraz z podpisem.
PROCEDURA ZWALNIANIA UCZNIÓW Z ZAJĘĆ LEKCYJNYCH:
- Ucznia z zajęć lekcyjnych może zwolnić tylko rodzic/opiekun prawny.
- Uczeń pełnoletni może zwalniać się z zajęć samodzielnie pod warunkiem wcześniejszego pisemnego wniosku do dyrektora szkoły w tej sprawie.
- Zwolnienie ma formę pisemną w dzienniczku ucznia.
- W dniu zwolnienia uczeń prośbę rodziców w dzienniczku ucznia przedstawia wychowawcy klasy, który podpisuje zwolnienie.
- W przypadku nieobecności wychowawcy klasy, podpis pod treścią zwolnienia składa drugi wychowawca, pedagog szkolny lub wicedyrektor.
- Podpisane zwolnienie uczeń stempluje pieczęcią szkoły w sekretariacie i zostaje wpisany do Rejestru osób wychodzących z zajęć lekcyjnych w danym dniu.
- Podpisane i opieczętowane zwolnienie w dzienniczku, uczeń okazuje na portierni w celu opuszczenia budynku szkoły.
PROCEDURA USPRAWIEDLIWIANIA NIEOBECNOŚCI:
- Uczeń na usprawiedliwienie nieobecności ma 7 dni od powrotu do szkoły.
- Usprawiedliwienie ma formę pisemną (dzienniczek ucznia lub dziennik elektroniczny).
PROCEDURA OPUSZCZANIA BUDYNKU SZKOŁY PRZEZ UCZNIÓW W CZASIE PRZERW MIĘDZYLEKCYJNYCH:
- Do dnia 15 października w czasie I semestru i od maja w semestrze II, przy sprzyjającej pogodzie (brak opadów), uczniowie mogą spędzać długie przerwy na przyległym do budynku terenie szkoły.
- W czasie trwania przerwy na zewnątrz budynku, pełniony jest dyżur nauczyciela.
- Obowiązuje zakaz opuszczania terenu szkoły.
PROCEDURA OPIEKI PODCZAS PRZERW MIĘDZYLEKCYJNYCH:
- Dyżury nauczycieli rozpoczynają się o godz. 7:50.
- Nauczyciele zobowiązani są do pełnienia dyżurów na przerwach zgodnie z harmonogramem wywieszonym w pokoju nauczycielskim.
- Dyżur zaczyna się równo z rozpoczęciem się przerwy. Nauczyciel pełniący dyżur powinien bez zwłoki stawić się na miejsce pełnienia dyżuru.
- Nadrzędnym celem dyżurów jest zapewnienie uczniom pełnego bezpieczeństwa.
- Nauczyciel dyżurujący jest zobowiązany:
a) dbać o bezpieczeństwo młodzieży poprzez kontrolę realizacji przez uczniów zasad bezpiecznego zachowania,
b) prowadzić kontrolę nad toaletami i ich wykorzystywaniem jedynie do właściwych celów,
c) reagować na wszelkie przejawy agresji i zagrożeń zdrowia, życia i bezpieczeństwa uczniów i pracowników szkoły, informować o takich sytuacjach dyrektora szkoły.
- Nauczyciel nie może zejść z dyżuru bez ustalenia zastępstwa i poinformowania o tym fakcie dyrektora szkoły.
PROCEDURA ORGANIZOWANIA WYJŚĆ/WYCIECZEK SZKOLNYCH:
- Termin wyjścia/wycieczki musi być ustalony z dyrektorem szkoły.
- Kierownikiem wycieczki jest wychowawca klasy lub inna osoba posiadająca właściwe uprawnienia.
- Najpóźniej na jeden dzień przed planowanym wyjściem/wycieczką, w sekretariacie szkoły zostaje złożona karta wycieczki wraz z listą uczestników.
- Liczba opiekunów podczas wyjścia/wycieczki jest uzależniona od wielkości grupy i rodzaju wyjścia/wycieczki.
- W dniu wyjścia/wycieczki uczniowie spotykają się z opiekunami w wyznaczonym miejscu i ustalonej godzinie.
- Po zakończonym wyjściu/wycieczce uczniowie rozstają się z opiekunami w wyznaczonym miejscu.
PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU UŻYWANIA PRZEZ UCZNIA NA LEKCJI TELEFONU KOMÓWRKOWEGO;
- W przypadku używania przez ucznia telefonu komórkowego podczas lekcji czy w czasie innych zajęć, nauczyciel prowadzący nakazuje uczniowi oddanie telefonu i nakazuje jego wyłączenie.
- Oddany telefon nauczyciel opisuje danymi ucznia (imię i nazwisko i klasa) i deponuje w sekretariacie szkoły.
- Nauczyciel, który skonfiskował telefon powiadamia o tym fakcie wychowawcę klasy.
- Wychowawca klasy bądź nauczyciel, który telefon skonfiskował powiadamia rodziców ucznia o możliwości odbioru telefonu z sekretariatu.
- Telefon z sekretariatu szkoły odbiera rodzic/opiekun prawny ucznia.
- W przypadku gdy uczeń nie chce oddać swojego telefonu do depozytu nauczyciel prosi o pomoc pedagoga szkolnego, wicedyrektora lub dyrektora szkoły.
- W sytuacji gdy, mimo interwencji pedagoga szkolnego, wicedyrektora lub dyrektora szkoły uczeń w dalszym ciągu odmawia oddania telefonu dyrektor udziela mu upomnienia.
PROCEDURA POSTEPOWANIA W PRZYPADKU ZACHOWAŃ UCZNIA WSKAZUJĄCYCH NA PRZEJAWY DEMORALIZACJI:
- O konkretnym zachowaniu świadczącym o przejawach demoralizacji nauczyciel, pracownik szkoły powiadamia wychowawcę klasy, przekazując mu notatkę służbową w tej sprawie.
- Wychowawca klasy informuje o sytuacji dyrektora szkoły i pedagoga szkolnego.
- Wychowawca klasy w porozumieniu z pedagogiem szkolnym wzywa rodziców/opiekunów prawnych ucznia na rozmowę.
- Rozmowę z rodzicami oraz uczniem przeprowadza wychowawca klasy i/lub pedagog szkolny.
- Wychowawca klasy lub pedagog szkolny sporządza notatkę z rozmowy.
- W przypadku wyczerpania przez szkołę wszystkich dostępnych środków oddziaływań wychowawczych, pedagog szkolny sporządza pismo na Policję lub do Sądu Rodzinnego.
PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU STWIERDZENIA PRZEMOCY FIZYCZNEJ WŚRÓD UCZNIÓW:
- Pracownik szkoły, będący świadkiem przemocy wśród uczniów odizolowuje sprawcę i przekazuje go pod opiekę innego nauczyciela, pedagoga szkolnego.
- Dorosły świadek zdarzenia ustala kto i w jakim stopniu został poszkodowany, w miarę możliwości udziela pierwszej pomocy przedmedycznej i w razie potrzeby wzywa Pogotowie Ratunkowe.
- W przypadku gdy na terenie szkoły obecna jest pielęgniarka szkolna, poszkodowany zostaje przekazany pod jej opiekę. Pielęgniarka udziela pomocy, czuwa nad bezpieczeństwem i w razie potrzeby wzywa Pogotowie Ratunkowe.
- Wychowawca klasy, inny nauczyciel, pedagog szkolny udziela wsparcia ofierze.
- O zaistniałym zdarzeniu wychowawca klasy, pedagog szkolny, inny nauczyciel powiadamia rodziców poszkodowanego ucznia i dyrektora szkoły.
- Gdy zaistnieje taka konieczność (np.: potrzeba profesjonalnego zabezpieczenia śladów przestępstwa, ustalenie sprawców, sprawca jest osobą obcą itp.), dyrektor szkoły wzywa Policję.
- Wychowawca klasy, pedagog szkolny sporządza notatkę służbową z zajścia i podjętych działań.
- Wychowawca klasy, w porozumieniu z pedagogiem szkolnym i dyrektorem, wzywa do szkoły rodziców/opiekunów prawnych ucznia-sprawcy przemocy i dokumentuje to działanie (np.: potwierdzenie odbioru listu, jego kopia).
- Dyrektor szkoły, w obecności rodziców, pedagoga szkolnego, wychowawcy klasy zobowiązuje ucznia do zaprzestania nagannego zachowania, można spisać kontrakt wychowawczy. Sporządzona zostaje notatka z takiej rozmowy.
- W przypadku wyczerpania przez szkołę wszystkich dostępnych środków oddziaływań wychowawczych, pedagog szkolny sporządza pismo na Policję lub do Sądu Rodzinnego.
PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU KRADZIEŻY, WYMUSZENIA, ZASTRASZANIA, WYŁUDZENIA, ZNISZCZENIA MIENIA:
- Osoba, która uzyskała informację dotyczącą możliwości popełnienie któregoś z powyższych czynów zabronionych informuje wychowawcę klasy, której dotyczy sytuacja.
- Wychowawca klasy powiadamia pedagoga szkolnego i dyrektora szkoły.
- Wychowawca klasy i pedagog szkolny, w miarę możliwości ustalają okoliczności zdarzenia, świadków, sprawcę itp.
- Wychowawca klasy lub pedagog szkolny telefonicznie lub przez dziennik elektroniczny zawiadamiają rodziców uczniów (poszkodowanego i podejrzewanego) o podjętych działaniach mających na celu wyjaśnienie sprawy.
- Wychowawca klasy i pedagog szkolny odbywają rozmowy z poszkodowanym i podejrzewanym sporządzając notatkę służbową z rozmowy i całego zajścia.
- W szczególnych wypadkach pedagog szkolny, dyrektor szkoły zawiadamiają o zdarzeniu Policję lub proszą o natychmiastową interwencję.
PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU PODEJRZENIA, ŻE UCZEŃ POSIADA PRZY SOBIE ŚRODKI PSYCHOAKTYWNE.
- Nauczyciel, pracownik, który ujawni podejrzaną substancję czy przedmiot zabezpiecza ją i informuje o sytuacji dyrektora szkoły i pedagoga szkolnego.
- Dyrektor wzywa Policję i przekazuje zabezpieczoną substancję czy przedmiot i udziela informacji dotyczących okoliczności ich znalezienia.
- W porozumieniu z przybyłymi funkcjonariuszami Policji należy podjąć dalsze działania w tym zapewnić bezpieczeństwo uczniów (nauczyciele, wychowawca klasy, pedagog szkolny, dyrektor szkoły).
- Wychowawca klasy w porozumieniu z pedagogiem szkolnym przeprowadzają niezbędne czynności w celu wyjaśnienia zdarzenia i zakończenia sprawy (przeprowadzają rozmowy itp.). Sporządzają notatkę służbową.
PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU PODEJRZENIA OBECNOŚCI NA TERENIE SZKOŁY UCZNIA BĘDĄCEGO POD WPŁYWEM ŚRODKÓW PSYCHOAKTYWNYCH:
- Osoba mająca uzasadnione podejrzenie, że uczeń jest pod wpływem środków psychoaktywnych powiadamia wychowawcę klasy, pedagoga szkolnego, dyrektora szkoły.
- Wychowawca klasy bądź inny nauczyciel odizolowuje ucznia od reszty klasy/grupy najlepiej do pielęgniarki szkolnej, która sprawuje nad nim opiekę. Jeśli pielęgniarka szkolna jest nieobecna opiekę sprawuje pracownik wyznaczony przez dyrektora szkoły.
- Wychowawca klasy wzywa rodziców/opiekunów prawnych ucznia do szkoły. Wzywa również Pogotowie Ratunkowe jeśli zachodzi taka potrzeba.
- Gdy rodzice/opiekunowie prawni ucznia odmawiają przybycia lub nie ma z nimi kontaktu, pedagog szkolny lub dyrektor szkoły powiadamiają Policję zwłaszcza w sytuacji agresji ucznia. O fakcie ewentualnego umieszczenia ucznia w Izbie Wytrzeźwień wychowawca klasy, pedagog szkolny lub dyrektor szkoły powiadamia rodziców/opiekunów prawnych telefonicznie przez dziennik elektroniczny. O sytuacji dyrektor szkoły zawiadamia Sąd Rodzinny w przypadku gdy uczeń nie ukończył 18 lat.
- Gdy jest taka możliwość, wychowawca klasy, pedagog szkolny próbują nawiązać z uczniem kontakt i zdobyć informacje jaki środek zażył, jak dużo, skąd go miał itp.
- Po przybyciu rodziców wychowawca klasy, pedagog szkolny przedstawia im sytuację i podjęte działania.
- Wychowawca klasy, pedagog szkolny przekazuje ucznia pod opiekę rodziców/opiekunów prawnych – sporządza się krótką notatkę dotyczącą odbioru ucznia przez rodzica/opiekuna prawnego.
- W możliwie szybkim terminie wychowawca klasy, pedagog szkolny i dyrektor szkoły przeprowadzają z uczniem rozmowę wychowawczo-informacyjną, z której sporządzona jest notatka służbowa.
- Z całego zajścia wychowawca lub pedagog szkolny sporządza notatkę służbową.
- Pedagog szkolny sporządza pismo na Policję dotyczące ww sytuacji. Dalszy tok postępowania leży w kompetencji tej służby.