Ze względu na sytuację
odwołujemy dzień otwarty szkoły
W czwartek, 5 marca 2020 r., odbyło się w naszej szkole podsumowanie konkursu historycznego ,,PAMIĘĆ I PATRIOTYZM. POLACY NA WSCHODZIE”. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz Burmistrza Dzielnicy Wawer.
Już po raz piętnasty spotkaliśmy się w naszej szkole żeby podsumować ten konkurs. Jego uczestnicy, czyli uczniowie szkół wawerskich, zajmują się losami Polaków na Wschodzie w latach 1939 – 1944. Pierwsza tura zmagań konkursowych odbywa się na terenie macierzystych szkół. Uczestnicy, najczęściej w dwuosobowych zespołach, przygotowują wybrany przez siebie temat. Najlepsze prace trafiają do nas i są oceniane przez komisję konkursową, która ma szansę spotkać się z autorami prac.
W tegorocznej edycji było kilka ciekawych propozycji. Werdykt został podjęty i przedstawia się następująco:
Laureaci:
Nagrodą za zajęcie I miejsca jest wyjazd do Bykowni i Kijowa z pielgrzymką młodzieży organizowaną przez nauczycielską ,,Solidarność”. Nagroda główna jest finansowana przez Urząd Dzielnicy Wawer.
Wszyscy uczestnicy, którzy zakwalifikowali się do drugiego etapu, otrzymali pamiątkowe dyplomy, a osoby wyróżnienie i laureaci książki historyczne. Nagrody zostały ufundowane przez związek zawodowy ,,Solidarność” oraz przez XXVI LO w Warszawie.
Organizatorzy podziękowali również nauczycielom, którzy przygotowali swoich uczniów do udziału w konkursie. W tym roku byli to: p. Wioletta Pawlak SP nr 128; p. Dariusz Wieleba SP nr 128; p. Magdalena Ładyko SP nr 140; p. Marzena Kraska XXVI LO; p. Marek Szparaga XXV LO.
W czasie czwartkowej uroczystości zaproszeni goście oraz publiczność obejrzeli zwycięską pracę. Pani Aneta Zakrzewska, dyrektor XXVI LO, pogratulowała zwycięzcom, podziękowała uczestnikom konkursu oraz nauczycielom i zaprosiła wszystkich do udziału w następnej edycji konkursu.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konkurs "Pamięć i patriotyzm. Polacy na Wschodzie" 2020 r..
Zgodnie z informacją Głównego Inspektora Sanitarnego z 24 lutego 2020 roku: "Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantowannowanie osób powracjacych z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziałuy w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół."
Szkolna Poczta Walentynkowa
w tym roku po feriach
24-26 lutego
Sprzedaż kartek przy wejściu oraz w bibliotece
JUŻ TERAZ!
(oczywiście można wrzucać też własne kartki)
SKRZYNKA w BIBLIOTECE
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Studniówka 2020.
W dniu 28.01.2020 gościliśmy w naszej szkole przedstawicielki Cultural Care Au Pair -firmy zajmującej się promocją i organizacją wymiany kulturowej ze Stanami Zjednoczonymi. W spotkaniu wzięły udział klasy 2A, 2B oraz 3B naszego liceum. Uczniowie zapoznali się z prezentacją dotyczącą możliwości i szczegółów wyjazdu do różnych miast w USA, doświadczeń uczestniczek programu oraz uczestniczyli w lekcji dotyczącej zagadnień z zakresu kultury amerykańskiej. W programie spotkania nie zabrakło także czasu na quizy i gry grupowe, w których nasi uczniowie popisali się znajomością języka angielskiego oraz geografii Stanów Zjednoczonych wywierając bardzo pozytywne wrażenie na prowadzących. Dowiedzieliśmy się także, że program au pair, w którym będą mogli wziąć udział nasi uczniowie, to program o najdłuższej tradycji na świecie - działający w 55 krajach już od 30 lat. Program adresowany do naszych uczniów jest częścią Amerykańskiego Instytutu Studiów Zagranicznych działającego od 1964 roku i wspieranego przez Departament Stanu USA.
Katarzyna Osiak-Sarzyńska
!!!Uwaga!!!
Wraz z rozpoczęciem nowego semestru w szkole rusza akcja:
SKOK NA OCENĘ!!!
Akcja organizowana pod patronatem:
Dyrektora XXVI Liceum Ogólnokształcącego - Pani Anety Zakrzewskiej.
Głównym celem akcji jest zmotywowanie uczniów do podniesienia wyników w nauce poprzez nagrodzenie tych, którzy uzyskają największą różnicę pomiędzy średnią ocen z języka angielskiego z I i II półrocza w danym roku szkolnym na poziomie klas I i II Liceum.
Nagrody rzeczowe dla laureatów konkursu!
Nagroda Dyrektora Szkoły dla zwycięzcy!
Szczegółowy regulamin konkursu dla uczniów klas I i II SKOK NA OCENĘ:
1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas I-II XXVI Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie.
2. Celem konkursu jest zmotywowanie uczniów do podniesienia wyników w nauce oraz wskazanie uczniom, że nagradzane są nie tylko posiadane zdolności i umiejętności, ale również wkład pracy własnej, zaangażowanie i chęci do osiągnięcia lepszych wyników.
3. Przedmiotem konkursu jest nagrodzenie uczniów, który uzyskali największą różnicę pomiędzy średnią ocen z I i II półrocza w danym roku szkolnym z języka angielskiego.
4. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy uczniowie klas I i II.
5. Nagrodzone zostaną trzy osoby.
6. Minimalna różnica średniej ocen musi wynieść 0,5.
7. Wychowawcy klas I i II są zobowiązani to wskazania ucznia z najwyższym wynikiem podczas klasyfikacji końcoworocznej.
8. Laureaci konkursu otrzymują dyplom oraz nagrodę rzeczową podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego.
11. Fundatorem nagrody głównej jest dyrekcja XXVI Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie.
Dnia 20 stycznia 2020r odbył się Konkurs :
Dyktando "Mistrz Ortografii" - język angielski
Wyniki:
I miejsce: Wojciech Teichert klasa 1A3
II miejsce: Weronika Pajewska klasa 1C4
III miejsce: Stein Rokkan klasa 1B4
Zwycięzcom gratulujemy.
Katarzyna Osiak-Sarzyńska
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Podwórkowa gwiazdka na Alpejskiej.
Dn. 20.11.2019 odbył się w naszej szkole Dzień Języków Obcych.
W tym dniu uczniowie kl. 1C4 , 1A4 oraz 1B4 brali udział w bardzo ciekawej lekcji bibliotecznej w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Meissnera 5.
Uczniowie zostali oprowadzeni przez pracownika biblioteki po bogatych Zbiorach Obcojęzycznych z dużym naciskiem na sekcję dydaktyczną, w której znajdują się uproszczone wersje literatury pięknej wraz z płytami do słuchania w językach: angielskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim i włoskim .
Zwieńczeniem tej lekcji był bardzo interesujący, multimedialny wykład przemiłej Pani prelegent o Australii. Zawierał on elementy języka angielskiego. Uczniowie przysłuchiwali się wykładowi z zaciekawieniem i entuzjazmem. Zadawali dużo pytań, również w języku angielskim, dzięki czemu mieli okazję pogłębić swoje kompetencje językowe. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że była to udana wycieczka dydaktyczna.
W tym samym dniu były również przeprowadzone przez nauczycieli naszej szkoły warsztaty językowe w językach: angielskim, niemieckim i hiszpańskim w klasach pierwszych i drugich. Tematem przewodnim warsztatów była wiedza o kulturze oraz wiadomości o krajach ww. obszarów językowych.
Do relacji o przebiegu Europejskiego Dnia Języków Obcych dołączamy kilka pamiątkowych fotek.
We wrześniu i październiku bieżącego roku klasy 1A3 i 1C4 brały udział w projekcie Startup Days for Youth. Projekt realizowany był przez Instytut Edukacji Pozytywnej.
Projekt ten nawiązywał do nowoczesnego postrzegania gospodarki rynkowej, w której uczestnicy mogą tworzyć swoje miejsce pracy, umiejąc właściwie sprecyzować swoje umiejętności i możliwości, a także określać potrzeby rynku i na nie odpowiadać.
W ramach zajęć warsztatowych uczniowie i uczennice tych klas brali udział w praktycznych zajęciach promujących postawy przedsiębiorcze. Były to cztery sesje po dwie godziny.
W dniu 28 października 2019 roku w Wawerskim Centrum Kultury odbyło się spotkanie kończące projekt, podczas którego uczestnicy przygotowali stoiska swoich firm i przedstawiali je jury.
Naszą szkołę godnie reprezentowały dwa zespoły z klasy 1C3. Zespoły „stworzyły” firmy o nazwach: Kokochrzanel i MENVEA. Firma Kokochrzanel otrzymała od jury wyróżnienie!
Członkom obu zespołów serdecznie gratulujemy kreatywności i pomysłowości! Życzymy też powodzenia w dalszych projektach. A dziewczętom z firmy Kokochrzanel gratulujemy wyróżnienia.
A oto i przedsiębiorczy uczniowie z klasy 1C4:
Firma Kokochrzanel:
Wiktoria Marczak, Martyna Wysińska, Sonia Stankunowicz, Gabiela Moskaluk, Wilhelmina Wośkowiak, Julia Papis, Natalia Żygadło, Magdalena Kowalczyk, Weronika Harasim, Ewelina Daniluk
Firma MENVEA:
Julia Sekunda, Kinga Wrembel, Weronika Pajewska, Jagoda Angielczyk, Janek Sekunda,
W piątek, 4 października, odbył się 55. RAJD WAWERSKI, którego współorganizatorem jest XXVI LO w Warszawie.
Wydarzenie to upamiętnia mord ludności cywilnej Wawra i Anina, dokonanej 27 grudnia 1939 roku przez Niemców.
W wydarzeniu biorą udział uczniowie wawerskich szkół. Tradycją naszej szkoły jest uczestniczenie w rajdzie klas pierwszych. Tak też było w tym roku. Uczniowie rozwiązywali Quest historyczny, przygotowany przez harcerzy z drużyny ,,Błękitnych”, który doprowadził ich do pomnika Poległym Wawra i Anina 27 XII 1939 r. Przy pomniku uczestnicy rajdu mieli do wykonania karty pracy. Następnym punktem programu była Kulturoteka i wystawa poświęcona zbrodni wawerskiej.
Rajd zakończył apel na Cmentarzu Ofiar Wojny przy ulicy Kościuszkowców. Tutaj, w obecności pocztów sztandarowych ze szkół biorących udział w rajdzie, zostały złożone kwiaty oraz zapalone znicze. Wśród przemawiających byli burmistrz dzielnicy Wawer p. Norbert Szczepański, dyrektor XXVI LO w Warszawie p. Aneta Zakrzewska oraz druh Marcin Świderski.
Wyniki konkursów recytatorskiego i plastycznego „Tuwimiada”
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom „Tuwimiady”. Zapraszamy 15 października o godz. 9.00 na podsumowanie i wręczenie nagród.
Laureaci konkursu plastycznego:
Szkoła podstawowa:
1. miejsce – Lena Gaczkowska
2. miejsce – Natalia Jakubiak
3. miejsce ex aequo – Krzysztof Kacprzak i Zofia Marta Parzuchowska
Liceum:
1. miejsce – Jagoda Drygulska
2. miejsce – Sonia Stankunowicz
3. miejsce – Magdalena Ostapińska
Laureaci konkursu recytatorskiego:
Szkoła podstawowa:
Grand Prix – Stanisław Durbajło
Pierwsze miejsca ex aequo:
Laura Bąk
Tomek Szczęśniak
Natalia Wolska
Franek Jędrys
Lena Szwaj
Liceum:
1. miejsce – Urszula Klimek
2. miejsce – Maria Pawłowska
3. miejsce – Weronika Miszczuk
Wyróżnienia:
Maciej Grobelkiewicz
Aleksander Mikołaj Kamiński
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych i liceów w dzielnicy Wawer
Kategorie wiekowe:
• uczniowie szkół podstawowych (klasy I – IV)
• uczniowie szkół podstawowych (klasy VIII)
• uczniowie liceów
Koordynator konkursu: Agata Gładykowska,
informacje dostępne również w bibliotece LO
Warunki uczestnictwa w konkursie recytatorskim:
Zgłoszenie przygotowanie i recytacja wybranego utworu (wiersz lub fragment prozy) Juliana Tuwima
Terminy:
Formularz zgłoszeniowy należy wysłać na adres mailowy 26lo@edu.um.warszawa.pl do dnia 7 października 2019
Warunki uczestnictwa w konkursie plastycznym:
• Temat pracy: ilustracja wybranego utworu Juliana Tuwima
• Technika pracy dowolna
• Format pracy dowolny
• Praca powinna być wykonana indywidualnie przez uczestnika konkursu
• Uczestnik może zgłosić jedną pracę plastyczną
• Prac nie należy oprawiać
• Praca plastyczna powinna być trwale opisana na odwrocie imieniem i nazwiskiem
uczestnika konkursu (wiek, numer telefonu placówki, nazwa placówki, do której uczestnik
uczęszcza, imię nazwisko nauczyciela pod kierunkiem, którego wykonano pracę.
Prace niezgodne z regulaminem nie będą oceniane.
Terminy:
Prace należy dostarczyć do 7 października 2019.
Przesłuchania odbędą się 10 października 2019.
Laureaci otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe podczas uroczystości 15 października.
Szczegółowy regulamin i formularze zgłoszeń do pobrania
Rodziców uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego prosimy o osobisty kontakt z wychowawcą klasy (najpóźniej w dniu zebrania, 11.09.2019) w celu wypełnienia wniosku w sprawie otrzymania dofinansowania do wyprawki szkolnej. Termin złożenia wniosku: 11.09.2019 (może być złozony na zebraniu z rodzicami)
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Rozpoczęcie Roku 2019_2020.
Zapraszamy do galerii
Powered by aSc EduPage