W ramach projektu z funduszy UE (FERS) "Otwórzmy się na świat" nauczyciele XXVI LO wyjechali na 2-tygodniowe szkolenia na Malcie oraz w Irlandii. Wszyscy wrócili usatysfakcjonowani, wyposażeni w nowe narzędzia do pracy, „rozgadani” po angielsku i z nawiązanymi kontaktami na poczet kolejnego przedsięwzięcia, jakim jest 3 – letnia realizacja projektu ERASMUS+. Okoliczności, w których nabywali wiedzę były wprost idealne do poszerzania znajomości języka, ale przede wszystkim do jej praktycznego zastosowania. Piękne wyspy, architektura, kultura oraz kuchnia były wspaniałym dodatkiem do intensywnej pracy. Codzienne zajęcia zajmujące kilka godzin poszerzyły i rozwinęły umiejętności językowe, a międzynarodowe znajomości pozwoliły na trening angielskiego. Najlepiej jednak dowiedzieć się u źródła, czyli od samych uczestników kursów, którzy opisali swoje wrażenia.
To był bardzo ciekawy wyjazd. Zawarłam dużo znajomości z nauczycielami z różnych państw. Wymienialiśmy się doświadczeniami i umówiliśmy na wymianę w przyszłości. Poznałam ciekawe narzędzia pracy z młodzieżą, zarówno na lekcjach języka angielskiego jak i geografii. Miałam możliwość obcowania z kulturą i zwyczajami tego kraju. Zwiedzałam muzea i wystawy. Byłam na ciekawych wycieczkach w okolicy Dublina. Wyjazd uważam za bardzo udany i godny powtórzenia. Z pewnością przyczyni się do wzbogacenia sposobu pracy z moimi uczniami w przyszłości.
Aneta Kwaśniewska, nauczycielka języka angielskiego, geografii
Kurs Digital Transition był bardzo użyteczny. Poznałam nowe narzędzia do pracy z wykorzystaniem AI – na pewno podzielę się tą wiedzą na radzie pedagogicznej w szkole. Jednak największą korzyścią było nawiązanie osobistych kontaktów z nauczycielami z różnych krajów - już planujemy dwa projekty e-twinningowe z włoską i hiszpańską szkołą. Ze szkołą w Hiszpanii chcemy zorganizować uczniowską wymianę. Osobistą korzyścią było „zanurzenie” w język angielski, poznanie irlandzkiej kultury oraz zwiedzenie Dublina i okolic.
Iwona Jaworowska, nauczycielka języka angielskiego
Kurs metodyczny na Malcie był dla mnie cudownym doświadczeniem. Myślę, że każdy nauczyciel języka angielskiego potrzebuje na dłużej i systematycznie „zanurzyć się” w języku, którego uczy. Na taką okoliczność zdecydowanie polecam Maltę! Cieszę się, że udało nam się wybrać naprawdę nowoczesną i dobrze funkcjonującą szkołę językową. Jak większość studentów mieszkaliśmy na kampusie uniwersyteckim, gdzie kontakty międzynarodowe naturalnie przenosiły się na prywatny grunt. Zajęcia były bardzo interesujące i z pewnością będą dla mnie źródłem inspiracji w pracy z moimi uczniami. Będę praktykować i rozwijać umiejętności cyfrowe, jakie nabyłam. Zachwyciły mnie możliwości korzystania z AI w nauce języka i z pewnością włączę je do swojego warsztatu pracy.
Katarzyna Stępniewska, nauczycielka języka angielskiego
Na zajęciach, w których brałam udział, nauczyciel obrał bardzo dobry kierunek metodyczny. Każdy z poszczególnych tematów był wielokrotnie powtórzony i utrwalony. Zajęcia były bardzo bogate i różnorodne. W celu utrwalenia materiału wykonywaliśmy wiele ćwiczeń w grupach, „wychodząc z ławek” - graliśmy w gry edukacyjne i różnego rodzaju quizy. Zyskałam większą świadomość językową. Czuję się pewniej i swobodniej. Samo obcowanie z ludźmi różnych narodowości wzbogaciło moje obycie w świecie i stałam się jeszcze bardziej otwarta i ciekawa świata.
Zdecydowanie zarekomendowałabym podobny kurs innym nauczycielom.
Doświadczenia zgromadzone podczas pobytu na Malcie zdecydowanie mogę wykorzystać w pracy dydaktycznej. Zajęcia digital skills bardzo poszerzyły moje umiejętności metodyczne. Dzięki nim wiem, jak sprawnie przygotować lekcje, użyć sztucznej inteligencji do urozmaicenia ich oraz prężniej obsługiwać tablicę interaktywną.
Karolina Smółka, nauczycielka języka angielskiego
Nauczyciele powinni podążać z duchem czasu, a mogą to robić dzięki poszerzaniu swojej wiedzy, nie tylko z dziedziny, w której się specjalizują. Myślę, że takie kursy mogą mieć również wpływ na zwiększenie naszej pewności siebie.
Czas spędzony na zajęciach w szkole językowej był dla mnie możliwością poprawienia znajomości języka angielskiego, ale również poznania ludzi w różnym wieku i z różnych części świata i na pewno poleciłabym taki kurs innym nauczycielom. Było to dla mnie wspaniałe doświadczenie, które wpłynie na moją pracę zawodową. Miałam możliwość bycia uczniem, co pozwoliło mi na obserwację metod pracy, sposobów prowadzenia zajęć i grupy.
Kamila Drażba, nauczycielka języka polskiego
Pomysł kursów językowych dla nauczycieli uważam za bardzo dobry. Każdy nauczyciel powinien mieć możliwość udziału w tego typu kursach. 2 tygodnie intensywnych zajęć zdecydowanie wpłynęły na znajomość języka angielskiego. Miałem okazję poznać ludzi z całego świata. Jako nauczyciel z zainteresowaniem rozmawiałem z innymi studentami na tematy związanie z edukacją. Ich spostrzeżenia i doświadczenia były bardzo ciekawe i inspirujące. Podobał mi się sposób prowadzenia zajęć. Podczas kursu byliśmy bezpośrednio angażowani, gdyż często pracowaliśmy w grupach, co sprzyjało integracji i wymianie doświadczeń. Zdecydowanie polecam tego typu kurs wszystkim nauczycielom niezależnie od poziomu znajomości języka angielskiego.
Dominik Pawlik, nauczyciel informatyki
Uważam, że takie szkolenia są bardzo pomocne w samokształceniu się. Jako nauczyciel oceniam kurs bardzo dobrze. Miałam możliwość obcowania z językiem nie tylko w trakcie zajęć, ale również podczas przerw i czasu wolnego. Metody wykorzystywane podczas zajęć były angażujące i to pomogło w lepszym przyswajaniu materiału. Mogłam poznać ludzi w różnym wieku i z różnych stron świata, co sprawiło, że otworzyłam się na możliwość komunikacji w języku angielskim. Poleciłabym ten kurs każdemu nauczycielowi ze względu możliwość nauki języka, ale również obserwacji innych metod pracy.
Dorota Wolińska, pedagog specjalny, nauczycielka wspierająca
Pogłębianie znajomości języka angielskiego poprzez kurs w kraju anglojęzycznym jest bardzo dobrym pomysłem, gdyż umożliwia praktyczne wykorzystanie umiejętności. Pozwala także sięgnąć po wiedzę i doświadczenie nauczycieli z innych krajów świata np. Anglii, Australii, USA. Może też być bardzo pomocny w nawiązywaniu współpracy i wymiany doświadczeń z nauczycielami z wielu krajów świata. Taki kurs jest wręcz niezbędnikiem nauczyciela, który umożliwi pomoc i rozwój talentów naszych uczniów. Dlatego uważam, że tego rodzaju kurs dla nauczycieli jest nie tylko potrzebny, ale wręcz niezbędny.
Mariusz Sołtysiak, nauczyciel fizyki
Myślę, że w dobie globalizacji i tak szybkiej wymiany informacji na świecie, znajomość języka angielskiego jest bardzo ważna. Dotyczy to także obszaru edukacji. Kurs językowy na Malcie jest idealną możliwością do podnoszenia kompetencji językowych. Praca z doskonałymi native speakerami, spotkania i rozmowy w gronie ludzi z całego świata, a do tego piękne miejsca i doskonała kuchnia, sprawiają, że nauka języka jest bardzo efektywna i jednocześnie przyjemna. Jako nauczyciel obserwowałam także metody, którymi prowadzone były nasze zajęcia. Uważam, że jest to wartość dodana, gdyż tym razem, jako uczeń, mogłam odczuć ich skuteczność. Wiem, że będę z nich korzystać w mojej pracy.
Agnieszka Buksińska, nauczycielka wspomagająca, nauczycielka biologii
Kurs angielskiego na Malcie był bardzo pożyteczny a równocześnie przyjemny. Pozwolił poszerzyć horyzonty myślowe, przypomnieć i rozszerzyć słownictwo z języka angielskiego. Miałam okazję poznać ludzi z całego świata, co dało mi możliwość porozmawiania z nimi i poznania ich punktu widzenia na różne sprawy.
Uważam, że taki kurs jest także okazją do poznania nowych metod nauczania, zweryfikowania własnego warsztatu pracy jako nauczyciel.
Wydaje się że taki wyjazd "naukowy" powinien być must have każdego nauczyciela, by móc rozwijać swoje umiejętności językowe, a także poszerzać wiedzę o inny, nie tylko polski, punkt widzenia.
Paulina Rozynek - Majcher, nauczycielka historii
Specyfika zawodu nauczyciela wymaga ciągłego rozwoju i podnoszenia kwalifikacji.
Udział w dwutygodniowym kursie języka angielskiego na Malcie był dla mnie zupełnie nowym doświadczeniem, które bez wahania poleciłabym innym.
Umożliwił mi szlifowanie języka angielskiego w towarzystwie kursantów z innych krajów. Pozwolił podnieść kompetencje w zakresie komunikacji w języku angielskim, zainspirował do wykorzystania w przyszłości poznanych metod i technik nauczania przydatnych w pracy nauczyciela.
Warto korzystać z takich projektów.
Iwona Bojarska, nauczycielka matematyki
projekt FERS
Projekt FERS - OTWÓRZMY DRZWI NA ŚWIAT
„Otwórzmy drzwi na świat” to nazwa naszego projektu, którego realizację rozpoczęliśmy wraz z początkiem roku 2024.
XXVI LO aplikowało o fundusze UE na szkolenia dla kadry edukacyjnej w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej” i w październiku 2023 otrzymaliśmy grant na zagraniczne szkolenia językowe i metodyczne dla nauczycieli naszej szkoły ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+), Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS).
Już w czerwcu 2024 roku, zaraz na początku wakacji planujemy dwutygodniowy wyjazd na kursy językowe na Maltę siedmiu nauczycieli nie – językowców np. nauczycieli matematyki, fizyki, języka polskiego, historii, informatyki etc. w celu podniesienia poziomu znajomości języka angielskiego. Trzy nauczycielki języka angielskiego z naszej szkoły pojadą na kurs rozwijający umiejętności cyfrowe na Maltę, a dwie w połowie lipca do Dublina na dwutygodniowy kurs pogłębiający ich wiedzę z zakresu umiejętności cyfrowych.
Mamy wielkie nadzieje na nawiązanie kontaktów z nauczycielami z zagranicy oraz zacieśnienie przyszłej międzynarodowej współpracy szkół.
Bardzo zależy nam na podniesieniu umiejętności pracowników XXVI LO, co jak ufamy przełoży się na uatrakcyjnienie zajęć dla naszych uczniów. Podniesienie poziomu znajomości języka angielskiego z pewnością stworzy możliwość prowadzenia ciekawych projektów w przyszłości, przyczyni się do polepszenia uzyskiwanych wyników nauczania i osiągnięć uczniów, ich samooceny i sukcesu na obecnym rynku pracy.
Ufamy, że realizacja tego projektu faktycznie otworzy nam drzwi na świat, tworząc tym samym drogę do realizacji przyszłych projektów.
Katarzyna Stępniewska, nauczycielka języka angielskiego