Akredytacja Erasmus +
LO XXVI im. Juliana Tuwima została przyznana akredytacja Erasmusa w sektorze Edukacja szkolna, co oznacza uproszczony dostęp do finansowania działań w ramach programu Erasmus + KA1 do 2027 r. Wniosek dotyczył mobilności dla nauczycieli i dla uczniów z uwzględnieniem młodzieży o mniejszych szansach, ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz innych narodowości. Działania projektowe przyczynią się do pogłębienia kompetencji językowych, integracji europejskiej oraz kształtowania świadomości międzykulturowej uczniów liceum.
Nauczyciele wzbogacą warsztat pracy o praktyczne metody i rozwiązania wypracowane przez nauczycieli z Europy, będą pracować nad poszukiwaniem rozwiązań pedagogicznych zapobiegających wypaleniu zawodowemu nauczycieli. Działania projektowe opracowane przez interdyscyplinarny zespół z naszego liceum będą odbywały się na terenie szkoły i w czasie wyjazdów zagranicznych. Ich celem jest wzmocnienie kompetencji nauczycieli, wdrożenie innowacyjnych metod pracy, zwłaszcza w edukacji włączającej w pracy z uczniami z dysfunkcjami i niepełnosprawnościami, wszechstronny rozwój uczniów. Wygląda na to, że czeka nas dużo nowych możliwości i ciekawych działań.Tetiana Chytrun, nauczycielka języka angielskiego
Dzień Erasmus+
Dzień Erasmus +
W dniu 05.06.2024 w XXVI LO im. Juliana Tuwima odbył się Dzień Erasmus +.
Reprezentacje klas zaprezentowały swoją wiedzę dotyczącą programu Erasmus plus oraz osoby samego Desideriusa Erasmusa Roterodamusa. Młodzież wzięła udział w Quizie a następnie układała z rozsypanych słów cytaty autorstwa Erazma z Rotterdam. Licznie zgromadzeni uczniowie dowiedzieli się, że program EU "Erasmus +" nawiązuje do sławnego uczonego, niderlandzkiego duchownego katolickiego, pisarza oraz filologa, filozofa i pedagoga, jakim był Desiderius Erasmus. W swoich dziełach krytykował przywary społeczne, był serdeczny dla dzieci i młodzieży, chciał zmienić szkołę na lepszą. Jego słowa:"Człowiek z natury jest dobry, zło zaś pochodzi z niewiedzy"
pozostają aktualne do dziś.
eTwinning
W dniu 19.06.2024 w LO 26 im. Juliana Tuwima odbyło się Szkolenie na temat: Co to jest eTwining. Swoją wiedza podzieliła się z nauczycielami naszego liceum, Pani Sylwia Kościkiewicz - Gryc. Dowiedzieliśmy się więcej o inicjatywie informacyjno-edukacyjnej, która istnieje już od 2005 roku i zrzesza nauczycieli z placówek dydaktycznych w 44 krajach. Dzięki współpracy z wykorzystaniem technologii informacyjno - komunikacyjnej, nauczyciele poszerzają swoje możliwości pedagogiczne, poszerzają swoje kompetencje oraz otwierają się na Europę. Dla naszych wychowanków nasze działani skutkować będą poprawą jakości pracy szkoły, zwiększeniem motywacji do nauki oraz rozwoju osobistego i kreatywności. Wchodzimy w to!
Galeria zdjęć Erasmus +
brak danychErasmus plus w naszej szkole
Realizując założenia naszego projektu, uczniowie i nauczyciele naszego XXVI LO im. Juliana Tuwima dołączyli się do społeczności szkolnej z Europy, współpracując za pomocą mediów elektronicznych z uczniami z Włoch, Niemiec i Rumunii. Zrealizowaliśmy projekt ,,Call for Peace and Tolerance’’. Tematyka projektu została dostosowana do możliwości i zainteresowań uczniów i szkoły oraz aktualnych wydarzeń na świecie.
Po odbytym szkoleniu nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami – współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. Realizacja naszego projektu w programie eTwinning poszerzyła zakres pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom, zmotywowała do nauki i otwarcia na Europę.
W realizację projektu byli zaangażowani uczniowie z całej szkoły. Prace uczniów zostały umieszczone na korytarzu szkolnym i odbyło się głosowanie na najlepszy plakat poświęcony tej tematyce. W głosowaniu uczniów zwyciężył Plakat nr 7 a w głosowaniu nauczycieli plakat nr 3. Wyróżnione prace uczniów zostały zamieszczony na platformie eTwinning.
Działania projektowe opierały się na wspólnie opracowanym planie, nastawione były na ścisłą współpracę i tworzenie rezultatów będących efektem pracy wszystkich partnerów. Dzięki takiemu podejściu projekt rozwinął niezwykle istotne kompetencje społeczne, nauczył efektywnej komunikacji, otwartości na różnorodność i kreatywności podczas szukania nowych rozwiązań.
Hiszpania 2024
W dniach 24-30 listopada w ramach programu Erasmus+ odbył się wyjazd naukowy do szkoły partnerskiej w Coin, w Hiszpanii. Wyjechało dziesięciu uczniów, którzy wykazali się wysokim zaangażowaniem w działania projektu. Opiekę sprawowały nauczycielki: p. Tetiana Chytrun - koordynator projektu, p. dyrektor Aneta Zakrzewska oraz p. Monika Baranowska, które obserwowały pracę w szkole hiszpańskiej. Uczestnicy wyjazdu zostali oprowadzeni po tamtejszej szkole oraz brali udział w lekcjach języka angielskiego, grach i zajęciach sportowych oraz różnych aktywnościach, m. in przygotowując wspólnie typowe dania kuchni hiszpańskiej. Ciekawym doświadczeniem było zobaczyć przykłady współpracy i integracji uczniów 28 narodowości.
W programie wyjazdu znalazło się także Zwiedzanie miasta Benalmádena, Malagi oraz Parku Narodowego Caminito del Rey.
Na ogromną wdzięczność zasłużyły rodziny przyjmujące naszych uczniów, które ugościły ich z otwartym sercem, zapewniając im ciepłą, domową atmosferę oraz dodatkowo rozmaite atrakcje w tym wycieczki do Mijas i Marbelli.
Wyjazd dał uczestnikom szansę nawiązania nowych znajomości, udoskonalenia umiejętności językowych poprzez codzienny kontakt z językiem obcym i oczywiście dostarczył wielu cudownych wrażeń.
5
Zapraszamy młodzież do udziału w SELFIE+
Platforma Selfie+ to miejsce stworzone specjalnie dla beneficjentów programów: Erasmus+, PO WER, Europejski Korpus Solidarności, Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży oraz Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży, służące prezentowaniu działań projektowych realizowanych przy wsparciu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
Poprzez dodanie zdjęć oraz opisów działań na platformie Selfie+ realizatorzy projektów mogą pochwalić się swoimi dokonaniami, upowszechniać wyniki pracy nad projektem, a przede wszystkim pokazać potencjalnym przyszłym beneficjentom programów wspieranych przez Fundację, że warto korzystać z naszej oferty.
Dołączenie do społeczności Selfie+ to nie tylko okazja do zaprezentowania najciekawszych relacji z działań projektowych, ale również wymiana doświadczeń i dobrych praktyk, inspiracja dla instytucji działających w obszarze edukacji oraz doskonała zabawa połączona z uczeniem się.
Platforma działa od 2015 roku, a została stworzona przez sektor Erasmus+ Edukacja szkolna. Sukces projektu sprawił, że w 2017 roku Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji postanowiła włączyć w działania również beneficjentów pozostałych sektorów programu Erasmus+, a także programu PO WER, Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży oraz Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Od 2021 roku w konkursie mogą wziąć udział beneficjenci programu Europejski Korpus Solidarności.
Wizyta nauczycieli i uczniów z Hiszpanii w 26 LO im. Juliana Tuwima
W ramach programu Erasmus+ w dniach 22.02 - 01.03 z rewizytą przybyli do nas uczniowie i nauczyciele z hiszpańskiego Coin pod Malagą. Poza atrakcjami, które zorganizowały młodzieży rodziny goszczące, był bogaty plan aktywności w ramach zgodnej z ideą projektu integracji.
Szkolny tydzień rozpoczęliśmy od zwiedzania, najpierw szkoły, a następnie Warszawy (Pałac Kultury i Nauki, Grób Nieznanego Żołnierza, Zamek Królewski, Starówka).
Kolejny dzień spędziliśmy w Kazimierzu Dolnym, z czego największą atrakcją był Wąwóz Korzeniowy.
Środa minęła pod znakiem Krakowa i Wieliczki, co było wielkim marzeniem Hiszpanów.
Czwartek, w ramach integracji, spędziliśmy na zajęciach z profesjonalnymi trenerkami w szkole. Oczywiście częstowaliśmy pączkami z okazji „Tłustego czwartku”. W godzinach przedwieczornych obejrzeliśmy pokaz świateł w ogrodach królewskich Pałacu w Wilanowie.
Ostatniego dnia spełniło się także kolejne marzenie naszych gości, czyli wizyta na lodowisku
. Po aktywności sportowej czekały pyszne, polskie pierogi.
Wizyta zakończyła się rozdaniem certyfikatów i albumów o Polsce a wcześniej młodzież samodzielnie ozdabiała koszulki, jako pamiątki z pobytu.
Liczymy, że nawiązane polsko-hiszpańskie znajomości i przyjaźnie przetrwają.
4
Wizyta we Włoszech
Wyjazd młodzieży do Włoch odbył się w ramach międzynarodowego projektu edukacyjnego Erasmus+, który ma na celu wspieranie mobilności edukacyjnej, rozwoju kompetencji językowych i społecznych oraz promowanie współpracy międzynarodowej. Głównym celem wyjazdu było umożliwienie uczestnikom poszerzenia wiedzy na temat kultury włoskiej, nauki języka włoskiego oraz zapoznanie się z rodzinami, które przyjmowały naszych 12 uczestników. Dwóch nauczycieli miało możliwość obserwacji pracy swoich kolegów ze szkoły partnerskiej.
Młodzież oraz nauczyciele naszego LO26 mieli okazję uczestniczyć w różnorodnych warsztatach i szkoleniach, które odbywały się w szkole w Sienie. Włoska gościnność i otwartość sprawiły, że młodzi ludzie mogli nawiązać wartościowe kontakty międzynarodowe, wymieniać doświadczenia oraz poszerzać swoje horyzonty kulturowe. Ponadto młodzież uczestniczyła w warsztatach artystycznych, które pozwalały im zgłębić tajniki włoskiej gry ,,Palio’’. Dzięki wyjazdowi młodzież miała możliwość rozwinięcia umiejętności językowych – zarówno w zakresie języka angielskiego, jak i włoskiego. Program Erasmus+ pozwolił także na zdobycie cennych doświadczeń kulturowych (zwiedziliśmy Bolonię, Pizę oraz Florencję). Co więcej, uczestnicy mieli okazję zobaczyć na własne oczy, jak wygląda życie we Włoszech, co pozwoliło im lepiej zrozumieć odmienność kulturową i społeczną tego kraju. Program Erasmus+ daje także możliwość nawiązywania międzynarodowych przyjaźni i współpracy, co może zaowocować w przyszłości. Wartością dodaną była również integracja z młodzieżą z Hiszpanii, która też uczestniczyła w spotkaniu w szkole włoskiej, co pozwoliło na wymianę poglądów i doświadczeń, a także na naukę współpracy w międzynarodowym środowisku.
Wyjazd do Włoch w ramach Erasmus+ był wyjątkową okazją dla młodzieży do poszerzenia swoich horyzontów edukacyjnych, zawodowych i kulturowych. Program ten, będący symbolem mobilności, współpracy i wymiany doświadczeń, stanowi doskonałą platformę dla młodych ludzi, którzy pragną rozwijać się zarówno na poziomie osobistym, jak i zawodowym. Tego rodzaju inicjatywy nie tylko sprzyjają edukacji, ale również pomagają budować mosty między narodami, promując wartości integracji i solidarności.
Emotional Maps - kurs dla nauczycieli Teneryfa 2025
W okresie feryjnym nauczycielki języków obcych: P. Tetiana Chytrun i P.Emilia Jurek, w ramach programu Erasmus, wzięły udział w 25 – godzinnym zagranicznym kursie dla nauczycieli ,,Emotional Maps”, który odbył się na Teneryfie. Kurs ten oferował strategie służące integracji, rozpoznawaniu, nazywaniu i nadawaniu sensu naszym emocjom i doświadczeniom oraz temu, jak można wdrożyć poniższe elementy w klasie:
1. zrozumieć, jak emocje wyrażają się w naszych ciałach (biologia)
2. zainteresować się, jak nasze rodziny i społeczności kształtują nasze relacje (biografia)
3. zbadać nasze działania (zachowanie)
4. rozpoznać kontekst tego, co myślimy i czujemy (historia)
Kurs odbywał się w języku angielskim.
Brały w nim udział osoby o różnym pochodzeniu kulturowym. Oprócz nauczycieli i specjalistów z Polski byli również przedstawiciele takich krajów jak Litwa, Finlandia, Słowenia.
Kurs opierał się głównie na podejściu praktycznym: wizualizacjach, zajęciach indywidualnych i grupowych oraz ruchu, improwizacji teatralnej, kolażu, pisaniu, malowaniu i terapii przez sztukę. Uczestnicy uczyli się, jak stosować te techniki na różnych etapach codziennych czynności.
Osoby biorące udział w kursie tworzyły również wspólne projekty artystyczne (np. opowiadając historie i ćwicząc niewerbalne formy komunikacji). Poprzez ekspresję artystyczną można było przekroczyć bariery językowe i kulturowe, a także pracować nad lepszym zrozumieniem siebie nawzajem.
Kurs umożliwił również nabycie wiedzy jak utrzymywać uwagę i motywację uczniów podczas zajęć kreatywnych i całego procesu uczenia się, pokazał strategie mające na celu zachęcanie uczniów do współpracy emocjonalnej i twórczej, ujawnił moc wszelkich form sztuki w promowaniu dobrego samopoczucia, empatii, rozwoju osobistego, a także pozwolił zrozumieć, jak używać sztuki, teatru, muzyki i ruchu jako narzędzi do promowania integracji wśród uczniów.
Kurs był bardzo ciekawym doświadczeniem, które pozwoliło na wymianę doświadczeń i pomysłów między uczestnikami, nawiązanie współpracy i znajomości ze specjalistami i nauczycielami z Polski i krajów zagranicznych, doskonalenie umiejętności komunikacji w języku angielskim, stosowanie różnych metod wdrażania kreatywnych rozwiązań w swoim życiu zawodowym, odkrywając przy tym własne zasoby kreatywne, oraz pozwoliło zrozumieć i rozważyć różne sposoby interpretacji i nauczania w sposób kreatywny i innowacyjny.
.