• XXVI Liceum Ogólnokształcące im. Juliana Tuwima

• 1 września 2011 - połączenie XXVI LO i Gimnazjum nr 103 w Zespół Szkół nr 114 w Warszawie

Dyrektorem Zespołu Szkół zostaje p. Magdalena Sitnicka.

• 1 września 2017 Zespół Szkół nr 114 zmienia nazwę na XXVI Liceum Ogólnokształcące
          • 1 lutego 2018 Dyrektorem Zespołu zostaje p. Aneta Zakrzewska
          • 22 września 2020 zmiana Patrona Szkoły na Juliana Tuwima

KRÓTKA HISTORIA XXVI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO IM. GEN. HENRYKA JANKOWSKIEGO "KUBY"

• 1944/45 - pierwszy rok działania szkoły: Samorządowego Gimnazjum i Liceum Gminy Wawer w Aninie (rozproszonego w różnych budynkach);
          • dyrektor - Wanda Dewitzowa.
          • 1 września 1945 r. - główną siedzibą szkoły stał się tzw. dom Więcka, niektóre klasy nadal uczyły się np. w opuszczonej willi pani Malowaniec przy ul. Legionów (obecnie Homera), róg ul. Odrodzenia, w Aninie
          • 1948/49 - poważne zmiany formalne. Szkoła zmieniła swą nazwę na "Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Licealnego Gminnej Rady Narodowej w Aninie Nowym";
          • dyrektor - Zofia Mianowska
          • 1950 r. - dyrektor - Wacław Krauze
          • 1954 r. - szkoła została przeniesiona do nowego budynku przy ul. Kajki. Od tego też roku placówka nosiła nazwę Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące nr 26 w Aninie.
          • 1964 r. w nowej siedzibie (która powstała dzięki inicjatywie patrona liceum gen. Henryka Jankowskiego "Kuby" dowódcy Okręgu Warszawskiego LWP.) przy ul. Alpejskiej mieści się XXVI LO
          • 1970 r. - dyrektor - Tadeusz Guszkowski
          • 1986 r. - dyrektor - Konrad Wójcicki
          • 2008 r. - dyrektor - Lidia Szczytowska
          • 2011 r. - dyrektor - Magdalena Sitnicka
          • 1 IX 2017 w skład XXVI Liceum wchodzą klasy gimnazjalne
          • 1 II 2018r - dyrektor Aneta Zakrzewska

GALERIA: Historia Liceum

KRÓTKA HISTORIA GIMNAZJUM NR 103 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI I ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. KS. JANA TWARDOWSKIEGO

• Historia szkoły rozpoczyna się 12 marca 1999r. Tego dnia Rada Gminy Warszawa-Wawer uchwaliła powołanie sześciu gimnazjów. Nasze Gimnazjum otrzymało nr 3. Działalność szkoły zapoczątkowało posiedzenie Rady Pedagogicznej w dniu 31 sierpnia 1999 r., a 1 września 184 uczniów uroczyście rozpoczęło rok szkolny. Pierwszym dyrektorem szkoły została p. Anna Kaszubska.
          • Warunki nauki początkowo były trudne - 7 klas gimnazjum funkcjonowało w dwóch budynkach, które dzieliło ze Szkołą Podstawową nr 218 w Aninie przy ul. Kajki oraz Szkołą Podstawową nr 138 w Międzylesiu przy ul. Pożaryskiego.
          • Drugi rok szkolny rozpoczęło 339 uczniów w 13 klasach. W obu budynkach robiło się coraz ciaśniej. Władze postanowiły więc jak najszybciej stworzyć dla gimnazjum nową, odrębną siedzibę. W dniu 31 maja 2001 roku Rada Gminy podjęła uchwałę w sprawie zakupu od firmy ABB ZWAR nieruchomości przy ulicy Żegańskiej. Rok później, 5 lutego 2002 roku, został podpisany akt notarialny kupna.
          • W tym czasie społeczność uczniowska liczyła juz 476 osób, a na trzech poziomach nauki funkcjonowało 19 klas. 20 marca 2002 r. Starostwo Powiatu Warszawskiego wydało pozwolenie na przebudowę hali fabrycznej na budynek szkolny. Wszystkie te działania w duzej mierze zawdzięczamy energii i determinacji ówczesnych władz Gminy Wawer a zwłaszcza zastępcy burmistrza, p. Wiesława Domańskiego.
          • Pod koniec kwietnia 2002 r. odbyły się pierwsze w naszej szkole egzaminy gimnazjalne, do których przystąpiło 179 uczniów z 7 klas III. Jak się później okazało, wyniki naszych gimnazjalistów przekroczyły średnią w województwie mazowieckim. Tymczasem w szkole nastąpiła zmiana - p. Annę Kaszubską, na stanowisku dyrektora, zastąpił p. Andrzej Jachnik, który poprowadził gimnazjum od początku roku szkolnego 2002/2003. W tym roku uczniowie i nauczyciele przystąpili do realizacji zadań mających na celu uzyskanie przez gimnazjum tytułu "Szkoły z klasą". Akcja była organizowana pod patronatem Prezydenta RP przez "Gazetę Wyborczą" i Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej.
          • W grudniu 2002 roku, na razie jeszcze nieoficjalnie, uczniowie i nauczyciele wkroczyli na teren nowego budynku szkoły. Oficjalne otwarcie szkoły przy ul. Zegańskiej 1A nastąpiło 11 kwietnia 2003 roku. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz Dzielnicy Warszawa-Wawer. Szkoła została poświęcona przez księdza Wojciecha Pieniaka, a wiceburmistrz p. Antoni Stradomski wręczył dyrektorowi p.Jachnikowi symboliczny klucz do budynku gimnazjum. Pierwszą imprezą, która odbyła się na terenie nowej szkoły był festiwal "Więcej kultury". Jego celem było propagowanie wśród młodziezy polskiego i światowego dziedzictwa kulturowego i zachęcanie do uczestnictwa w kulturze. W ramach festiwalu uczniowie brali udział w róznych konkursach: literackich, plastycznych i muzycznych.
          • W roku szkolnym 2003/2004 po raz pierwszy w naszej szkole rozpoczęli naukę uczniowie dwóch klas integracyjnych. 10 października 2003 roku gimnazjum otrzymało certyfikat "Szkoła z klasą", czyli taka, która - ocenia sprawiedliwie, uczy myśleć i rozumieć świat, rozwija społecznie, pomaga wierzyć w siebie i przygotowuje do przyszłości. W tym samym roku, w naszym gimnazjum, rozpoczął działalność Uniwersytet III wieku, który działa do dnia dzisiejszego.
          • Od 2006 roku dyrektorem Gimnazjum nr 103 jest p. Magdalena Sitnicka.
          • 1 września 2017r pozostają tylko oddziały gimnazjalne w XXVI Liceum Ogólnokształcącym
          • Od 1 lutego 2018r Dyrektorem XXVI Liceum Ogólnokształcącego z oddziałami gimnazjalnymi jest p. Aneta Zakrzewska