• Regulamin

        •  

           

           

          ZASADY REKRUTACJI DO KLAS PIERWSZYCH W
          XXVI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM  IM. JULIANA TUWIMA  W WARSZAWIE
          W ROKU SZKOLNYM 2024/2025


           

           

          I. Podstawa prawna

          1. 1.Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 900 ze zmianami) rozdział 6.
          2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół i placówek i centtrów (Dziennik Ustaw z 2022 r. poz. 2431 ze zmianami).
          3. Zarządzenie nr 6 Mazowieckiego Kuratora Oświaty z 29 stycznia 2024 roku w sprawie ustalenia terminów rekrutacji do klas pierwszych publicznych szkół ponadpodstawowych, branżowych, szkół  II stopnia, szkół policealnych i szkół dla dorosłych na rok szkolny 2024/2025

          II Ogólne zasady rekrutacji do liceum ogólnokształcącego.

          1. Uczniów do klas pierwszych liceum przyjmuje się po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego.
          2. Rekrutacja do klas pierwszych prowadzona jest przy użyciu elektronicznego systemu  rekrutacji.
          3. W celu przeprowadzenia naboru kandydatów do klas pierwszych dyrektor powołuje Szkolną Komisję Rekrutacji i wyznacza jej przewodniczącego.
          4. O przyjęcie do klasy pierwszej mogą ubiegać się kandydaci posiadający świadectwo ukończenia szkoły podstawowej.
          5. Kandydaci do oddziałów klasy pierwszej składają w sekretariacie szkoły, jeśli jest to szkoła pierwszego wyboru, wniosek wydrukowany z systemu podpisany przez kandydata i conajmniej jednego rodzica/ prawnego opiekuna, wraz z dokumentami poświadczającymi spełnianie przez kandydata kryteriów pierwszeństwa w przyjęciu oraz kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, jeśli takie posiada. Wniosek można złożyć również drogą elektroniczną, w przypadku posiadania profilu zaufanego.
          6. Kandydat ubiegający się o przyjęcie do szkoły składa kopie świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty, poświadczone przez dyrektora szkoły podstawowej, do której uczęszczał.
          7. Jeżeli kandydat wybrał  szkoły w jednym mieście gdzie rekrutacja prowadzona jest z wykorzystaniem elektronicznego systemu rekrutacji składa jedną kopię świadectwa i jedno zaświadczenia do szkoły pierwszego wyboru.
          8. Kandydatów obowiązuje złożenie dokumentów wymienionych w rozdziale IV z zachowaniem terminów wymienionych w harmonogramie rekrutacji na rok szkolny 2024-2025. 
          9. Brak któregokolwiek z wymaganych dokumentów w odpowiednim terminie spowoduje niedopuszczenie kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego.
          10. Kandydatów kwalifikuje system na podstawie przyjętych w szkole kryteriów.
          11.  Kandydat zostaje przydzielony tylko do jednego z preferowanych oddziałów
          12. Kandydat zostaje przydzielony do tego oddziału, który znajduje się najwyżej na liście jego preferencji, uwzględniając liczbę uzyskanych punktów w procesie rekrutacji uprawniających do przyjęcia,
          13. Kandydat umieszczony na liście zakwalifikowanych do szkoły potwierdza wolę podjęcia nauki w tej szkole poprzez złożenie oryginałów świadectwa i zaświadczenia o wynikach egzaminu w terminie podanym w harmonogramie rekrutacji na dany rok szkolny. Jest to warunek przyjęcia do szkoły.
          14. O przyjęciu do klasy pierwszej ucznia powracającego z zagranicy decyduje dyrektor szkoły.
          15. Kandydaci ubiegający się o przyjęcie do szkoły są zobowiązani do zapoznania się z dokumentami regulującymi działalność szkoły (Statut Liceum – strona www), a z chwilą przyjęcia do szkoły do ich przestrzegania.
          16. Rezygnacja z ubiegania się o przyjęcie do szkoły  powinna być złożona na piśmie podpisanym przez kandydata i jego rodzica/opiekuna prawnego
          17. Warunki i tryb przechodzenia uczniów do szkoły z innych typów szkół regulują odrębne przepisy. Uczniów do klas pierwszych liceum przyjmuje się po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego.

          III. Zasady rekrutacji do oddziału integracyjnego

          1. W oddziale integracyjnym uczy się do 20 uczniów, w tym od 3 do 5 uczniów  posiadających aktualne orzeczenie /na etap nauki w szkole ponadpodstawowej/ o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane z tytułu niepełnosprawności przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną.
          2. Kandydatów do części integracyjnej oddziału integracyjnego nie obowiązują kryteria rekrutacji. 
          3. Warunkiem przyjęcia do części integracyjnej oddziału integracyjnego jest posiadanie w/w aktualnego orzeczenia (orzeczenie na etap nauki w szkole ponadpodstawowej).
          4. Decyzję w sprawie przyjęcia do szkoły kandydata posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego podejmuje Szkolna Komisja Rekrutacji .
          5. Przyjęcie uczniów do części ogólnodostępnej oddziału integracyjnego odbywa się zgodnie z przyjętymi w szkole zasadami rekrutacji i kryteriami punktacji.

           

          IV. Wymagane dokumenty

          1. Wniosek wydrukowany z Systemu, w którym kandydat i jego prawny opiekun własnoręcznym podpisem potwierdza wybór klasy i zapoznanie się z zasadami rekrutacji do XXVI Liceum Ogólnokształcącego.
          2. Na pierwszym etapie rekrutacji, kopia świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i kopia zaświadczenia o egzaminie ósmoklasisty potwierdzona przez SP za zgodność z oryginałem
          3. Oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej.
          4. Oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.
          5. Aktualne orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego z tytułu niepełnosprawności przez poradnię psychologiczno–pedagogiczną (dotyczy kandydatów do części integracyjnej oddziałów integracyjnych).
          6. Dokumenty poświadczające spełnianie przez kandydata kryteriów pierwszeństwa w przyjęciu:

          1). Opinia publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej potwierdzająca problemy zdrowotne kandydata, ograniczające możliwość wyboru kierunku kształcenia ze względu na stan zdrowia.

          2). Oświadczenie rodzica kandydata o wielodzietności rodziny kandydata opatrzone klauzulą „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.

          3). Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. nr 127, poz. 721, z późn. zm.) poświadczające niepełnosprawność kandydata, niepełnosprawność rodziców lub rodzica kandydata, niepełnosprawność rodzeństwa kandydata.

          4). Prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie rodzica kandydata o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem.

          5). Dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie
          z ustawą dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 135, z późn. zm.).

          6). Zaświadczenia z konkursów przedmiotowych i olimpiad oraz osiągnięć sportowych,

                7.Dokument poświadczający posiadanie tytułu laureata lub finalisty ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej lub laureata konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponad wojewódzkim, których program obejmuje w całości lub poszerza treści podstawy programowej, co najmniej jednego przedmiotu.

            V. Komisja rekrutacyjna

          1. W celu przeprowadzenia rekrutacji do klas pierwszych Dyrektor Liceum powołuje Szkolną Komisję Rekrutacji, wyznacza jej przewodniczącego oraz określa zadania członków.
          2. Szkolna Komisja Rekrutacyjna podejmuje wszelkie decyzje związane z rekrutacją.
          3. Zadania Szkolnej Komisji Rekrutacji:
          • podanie informacji o warunkach rekrutacji,
          • przeprowadzenie postępowania rekrutacyjnego zgodnie z kryteriami
            zasad rekrutacji,
          • ustalenie wyników postępowania rekrutacyjnego i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do XXVI LO, oraz najniższą liczbę punktów, która uprawnia do przyjęcia,
          • przyjmuje kandydata do klasy pierwszej w XXVI LO, jeżeli w wyniku postępowania rekrutacyjnego kandydat został zakwalifikowany oraz złożył w terminie wymagane dokumenty.
          • podaje informację o wolnych miejscach w szkole,
          • po każdym etapie rekrutacji Komisja Rekrutacji sporządza i podpisuje protokoły postępowania kwalifikacyjnego

          Praca Szkolnej Komisji Rekrutacji wygasa i Komisja ulega samorozwiązaniu po zakończonej rekrutacji.

          VI. Kryteria rekrutacji

          1. Do klasy pierwszej XXVI Liceum Ogólnokształcącego przyjmuje się kandydatów, którzy: posiadają świadectwo ukończenia szkoły podstawowej;
          2. W przypadku większej liczby kandydatów niż liczba wolnych miejsc w szkole, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie następujące kryteria:
            1. Wyniki egzaminu ósmoklasisty,
            2. Wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej oceny z języka polskiego i matematyki oraz dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych ustalonych przez dyrektora danej szkoły jako brane pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym do danej klasy,
            3. Świadectwo ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem,
            4. Szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej:
              • Uzyskanie wysokiego miejsca nagrodzonego lub uhonorowanego zwycięskim tytułem w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty albo organizowanych co najmniej na szczeblu powiatowym przez inne podmioty działające na terenie szkoły,
              • Osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu.
          3. O przyjęciu kandydata do oddziału klasy pierwszej decyduje uzyskana przez niego lokata na listach kandydatów do szkoły w wyniku postępowania rekrutacyjno – kwalifikacyjnego.
          4. Niedostarczenie wymaganych dokumentów w terminie podanym w harmonogramie rekrutacji powoduje niedopuszczenie kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjno – kwalifikacyjnego.
          5. Ustala się następujący sposób przeliczania na punkty ocen z języka polskiego, matematyki  i dwóch wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz wyników egzaminu przeprowadzonego w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej, a także sposób punktowania innych osiągnięć kandydatów:

           

           

          1). Zasady punktacji

           

           Kandydat ubiegający się o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej może uzyskać maksymalnie 200 punktów: 100 punktów z egzaminu ósmoklasisty i 100 punktów za świadectwo i dodatkowe konkursy. Sposób przeliczania na punkty ocen wymienionych na świadectwie branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym do danego oddziału tej szkoły::

           

          KLASA

          PUNKTOWANE PRZEDMIOTY

          1A

          język polski, matematyka, WOS i geografia

          1B

          język polski, matematyka, historia, język angielski

          celujący (6)

          18 p.

          bardzo dobry (5)

          17 p.

          dobry (4)

          14 p.

          dostateczny (3)

          8 p.

          dopuszczający (2)

          2 p.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          2).  Za świadectwo ukończenia szkoły z wyróżnieniem, przyznaje się 7 punktów.

           

          3). Sposób przeliczania na punkty osiągnięć ucznia wymienionych w świadectwie ukończenia szkoły:

          a).Za uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu ponad wojewódzkim organizowanym przez kuratora oświaty na podstawie zawartych porozumień:

          - tytuł finalisty konkursu przedmiotowego – 10 punktów,

          - tytuł laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 7 punktów,

          - tytuł finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego - 5 punktów.

          b).Za uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu międzynarodowym lub ogólnopolskim:

          - tytuł finalisty konkursu  – 10 punktów,

          - tytuł laureata – 7 punkty,

          - tytuł finalisty  – 5 punkty.

          c). Za uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu wojewódzkim organizowanym przez kuratora oświaty:

          - dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu przedmiotowego – 10 punktów,

          - dwóch lub więcej tytułów laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 7 punktów

          - dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 5 punktów,

          - tytuł finalisty konkursu przedmiotowego – 7 punktów,

          - tytuł laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 5 punktów,

          - tytuł finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 3 punkty.

          d). Za uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu ponadwojewódzkim lub wojewódzkim:

          - dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych objętych ramowym planem nauczania szkoły artystycznej  –  10 punktów,

          - dwóch lub więcej tytułów laureata turnieju z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych nieobjętych ramowym planem nauczania szkoły artystycznej –  7 punktów,

          - tytuł finalisty konkursu  przedmiotowego  – 7 punktów,

          - tytuł laureata konkursu interdyscyplinarnego – 5 punkty,

          e).  Uzyskanie wysokiego miejsca w zawodach wiedzy innych niż wymienione, artystycznych lub sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły na szczeblu:

          - międzynarodowym – 4 punkty,

          - krajowym – 3 punkty,

          - wojewódzkim – 2 punkty,

          - powiatowym – 1 punkt.

          f). W przypadku gdy kandydat ma więcej niż jedno szczególne osiągnięcie w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych, wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania za wszystkie osiągnięcia wynosi 18 punktów.

          4). Za osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu, przyznaje się 3 punkty.

          5). Przeliczanie na punkty wyników egzaminu ósmoklasisty odbywa się według następujących zasad /wynik przedstawiony w procentach/  :

          - z  języka polskiego i matematyki mnoży się przez 0,35

          - z języka obcego nowożytnego mnoży się przez 0,3.

          6).   W przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do egzaminu  ósmoklasisty przelicza się punkty oceny z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego, wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, przy czym za uzyskanie z:

          a).  języka polskiego i matematyki oceny wyrażone w stopniu:

          ·       celującym                         35 punktów

          ·       bardzo dobrym                30 punktów

          ·       dobrym                            25 punktów

          -       dostatecznym                    15 punktów

          ·       dopuszczającym                10 punkty

          b).       języka obcego nowożytnego oceny wyrażonej w stopniu:

          -         celującym                         30 punktów

          -         bardzo dobrym                 25 punktów

          -         dobrym                             20 punktów

          -         dostatecznym                   10 punktów

          -         dopuszczającym               5 punkty

          7).  W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego, na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego przyjmuje się kandydatów z problemami zdrowotnymi, ograniczającymi możliwość wyboru kierunku kształcenia ze względu na stan zdrowia, potwierdzonymi opinią publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej.

           

          8).  W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli po zakończeniu tego etapu szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami, na trzecim etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie następujące kryteria:

           

          Kryterium

          Dokument potwierdzający spełnianie kryterium

          Wielodzietność rodziny kandydata

          Oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata opatrzone klauzulą „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.

          Niepełnosprawność kandydata

          Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. nr 127, poz. 721, z późn. zm.)

          Niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata

          Niepełnosprawność obojga rodziców kandydata

          Niepełnosprawność rodzeństwa kandydata

          Samotne wychowywanie kandydata przez rodzica

          Prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem.

          Objęcie kandydata pieczą zastępczą

          Dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie z ustawą dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 135, z późn. zm.)

           

          9). Wymienione dokumenty można składać w postaci:

          - kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez rodzica kandydata lub pełnoletniego kandydata.                                                                            

          10). Oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

          11).Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami Komisja  przeprowadza postępowanie uzupełniające w terminie wskazanym w harmonogramie rekrutacji na rok szkolny 2023/2024.

          12).Dane osobowe kandydatów zgromadzone w celach postępowania rekrutacyjnego oraz dokumentacja postępowania rekrutacyjnego są przechowywane do końca okresu, w którym uczeń uczęszcza do szkoły.

          13).Dane osobowe kandydatów nieprzyjętych zgromadzone w celach postępowania rekrutacyjnego są przechowywane przez okres roku, chyba, że na rozstrzygnięcie dyrektora została wniesiona skarga do sądu administracyjnego i postępowanie nie zostało zakończone prawomocnym wyrokiem. 

          VII. Dodatkowe informacje

          Warunkiem utworzenia określonej grupy językowej drugiego języka obcego nowożytnego (język niemiecki, lub język hiszpański) jest zebranie odpowiedniej liczby osób chętnych. Szkoła zastrzega sobie prawo przydzielenia kandydata do określonej grupy językowej.

          VIII. Harmonogram rekrutacji 

          W zakładce Informacje na stronie Biura Edukacji.

          IX. Tryb odwoławczy

          1. W terminie do 29 lipca  2024r., rodzic/opiekun kandydata lub kandydat pełnoletni może wystąpić do Komisji Rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do klasy pierwszej w XXVI LO.
          2. Uzasadnienie sporządza się w terminie 3 dni od dnia wystąpienia z w/w wnioskiem rodzica/opiekuna  kandydata lub kandydata pełnoletniego.
          3. Rodzic/opiekun kandydata lub kandydat pełnoletni może wnieść do Dyrektora szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia Komisji Rekrutacyjnej w terminie 3 dni od dnia otrzymania uzasadnienia.
          4. Dyrektor XXVI LO rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia Komisji Rekrutacyjnej w terminie 3 dni od otrzymania odwołania. 

           

           

           

    • Kontakty

      • XXVI Liceum Ogólnokształcące im. Juliana Tuwima w Warszawie, ul. Alpejska 16
      • Sekretariat - 22 277 11 01, (środa - dzień pracy własnej sekretariatu - bez przyjęć interesantów) Pokój nauczycielski - 22 277 11 02, Wice dyrektor - 22 277 11 03, Administracja - 22 277 11 07, Kadry - 22 277 11 05, Pedagog - 22 277 11 04, Portiernia - 22 277 11 08, Biblioteka - 22 277 11 06,
      • 04-628 Warszawa ul. Alpejska 16 Poland
      • https://www.facebook.com/26LiceumJulianaTuwima
      • liceumalpejska_official
      • Kamila Rudzińska e-mail: iod.wawer@edukompetencje.pl
    • Logowanie